Rozdvojka

9. dubna 2018 v 18:22 | ZIP_photos |  REakce
Nedávno jsem přemýšlela nad tím, jestli je možné, aby se i jednoho člověka spojil rozum a cit. Nikdy se mi to nestalo a obávám se, že jsem si tyhle dvě dráhy rozdvojila na pěkně dlouhou dobu. Když už si vyberu podle rozumu, táhne mě citová, emoční stránka k někomu, kdo je v tu chvílí zakázaný. Naopak u citu se cítím často provinile, protože si opakuji, že tohle nemá budoucnost. Jak se tedy máme řídit a můžou se tyto dvě cesty spojit?
Jedna nejmenovaná drogerie spojila tyto dvě složky do svého sloganu. Takže asi vědí, jak na to! Ale spojit u výběru správné řasenky rozum a cit, není určitě tak těžké, jako u výběru partnera. I když musím uznat, že například u jídla jsem často nerozhodná stejně, protože mám chuť utratit velkou částku za potravinu, kterou si vychutnám jen na okamžik, ale měla bych dát přednost asi rozumu a utratit přirozenou částku za jídlo, které vydrží v lednici déle. Asi se dostáváme na propast mezi chvilkovým poblouzněním a trvanlivou cestou. Někdo by to mohl opřít o sílu osobnost, čím silnější jedinec, tím rozumovější volba, ale touhle cestou bych se vydala nerada, protože bych všem nejrozumovějším lidem ráda ukázala, že chvilkové poblouznění může život okořenit o sto procent.
A přesně to správné okořenění potřebujeme všichni. Naše denní rituály a rozhodnutí, které opíráme o rozum, jsou určitě společensky morální nejvíce dospělou metou. Jenže občasné klopýtnutí a zvolení cesty, která znamená odskočení od stereotypu, může náš život změnit, ale hlavně, můžeme mu dodat chuť! Ono rozum je přece krásný, protože s ním víme, že volíme nejlépe, ale nikdo citu nemůže připsat špatnou volbu. Volba citu znamená, že necháme naše racionálnějšímu já oddychnout a našemu emočnímu jádru dopřejeme konev žní. A to je přece taky potřeba.
U partnerů je to však horší. Pro rodinu je fajn mít ratio, které přinese vždy výplatu, vyzvedne děti a chová se k vám dvorně, ale v konečném důsledku nemá na vás čas nebo nesnáší vaši matku. Když dáte přednost citům, tak se budete cítit jako princezna, ale nebudete mít tak velkou jistotu do budoucna. I když to zní tak, že upřednostním cestu rozumu, tak určitě nemám nic proti citu. Vždyť říkám. Okořenit si život chceme všichni!
A skloubit to? Tak až se to povede, dám vám recept, kde hledat!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 9. dubna 2018 v 19:15 | Reagovat

Rozum a cit se většinou opravdu nedaří spojit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama