Teď volím JÁ

7. února 2018 v 12:24 | ZIP_photos |  REakce
Žít si svůj život!
Tohle přeci chceme všichni! Dělat co nás baví, mít dostatek financí, kolem sebe bandu přátel a v podstatě život, který si sami zvolíme. Máme však tuhle možnost? Co například škola. Jak správně si vybrat? A je škola rozhodující?
Opět je zde období přijímaček. Střední školy brzy pošlou do světa úspěšné maturanty a v záři přivítají nové prváky. Možná jste právě vy ten potenciální prvák, který neví, jakou střední školu si zvolit. Rodiče vám radí gymnázium, vás baví malovat a chcete na uměleckou, váš děda vám radí učiliště.
Mějte na paměti, že to musí být v konečném důsledku vaše volba, protože právě s tímto pocitem musíte nastoupit do školy, abyste věděli, že je vše na vás. Nemůžu vám říct, zda je lepší mít všeobecný přehled nebo po třech letech klid a možnost, nastoupit ihned do zaměstnání. Ale můžu vám říct, že žádná VAŠE volba nebude špatná. České školství není zrovna ukázkové, staré praktiky s novým proudem učitelů, kteří nemají možnost nic změnit ještě ukotví představa státní maturity na nízké úrovní a co víc, přijímačky na vysoké školy v podobě TSP testů nebo jiných praktik, které jen určitým firmám hromadí kapse penězi. Ten problém cítím právě v tom, kde nakonec skončíte po celých letech studia. Sami se novým věcem přiučíte a nic z toho neberte na lehkou váhu, nakonec se opravdu může hodit úplně vše, TSP testy netvoří lidé, kteří by pedagogiku studovali a co víc, nikdy ji nepraktikovali. Ten bolestivý puchýř je nakonec váš pocit. Po letech studia a plní elánu, že konečně si zvolíte svou cestu života, tedy vysokou školu, narazíte na překážku jménem přijímačky, a hlavně na testy, které vaše znalosti mají zredukovat a udělat z vás blbe do dalších tabulek. Nakonec přijmou jen toho, kdo je blbcem menším než vy a co má hold buďto širší přehled nebo jen štěstí. A rovnou se připravte na logické úlohy, které s vámi učitelé určitě neprobíraly. A právě ono logické myšlení se dá naučit. Máme ho každý, jen ho stačí osvětlit.
Zpět však ke střední škole. I zde jsou testy všeobecných znalostí, ale to se dá pochopit. Nemějte obavy, že by vývěr byl koncovým životním řešením a že se nemůžete poohlédnout na úplně jiný typ vysokých škol. Zvolte tak, jak cítíte!
A vysoké školy? Tady je ten puchýř a snad jen pár konečných vět k tomu, že si můžete zvolit jakoukoliv vysokou školu chcete! Ty šťastné školy, co se nezaprodaly žádným firmám a přijímačky si tvoří hezky samy, ty nabízejí i přípravné kurzy, hromadu zkušebních testů. Můžete se připravit v klidu doma a když se na to ještě necítíte, vezměte si přípravny rok! I to mnohé školy nabízí. A pokud patříte k těm, kteří narazí na firmy s TSP testy, s chladnou hlavou usedněte do nevyvětrané místnosti a udělejte úlohy, kterým věříte. A zbytek? Je na vás, jestli se cítíte na menší hazard se štěstím nebo odevzdáte nevyplněno.

Váš život, vaše volba. Každá volba přináší novou, další. Žádná volba není chybná. Jen nezapomínejte, že je to jen na vás! A za tím si stůjte!

Výsledek obrázku pro university
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Popelka Popelka | Web | 7. února 2018 v 14:23 | Reagovat

Dovolím si trošku polemizovat. :) Nedávno jsem se bavila s jedním docentem u nás na fakultě a on nám vysvětloval, proč na náš obor přijímají pouze podle sico testů obecných studijních předpokladů. Popisoval, že před několika lety (což muže být třeba 10-15, ale pro něj je to několik, že jo...) měla naše fakulta hodně náročné přijímací zkoušky. Součástí byly testy z cizího jazyku, psaní esejí, osobní pohovory a mimo jiné také testy studijních předpokladů. Říkal, že to bylo příšerně časově náročné a po nějaké době si všimli, že výsledky všech těchto různých částí testu měly velmi silnou korelaci s výsledky testů studijních předpokladů. (Studuju analýzu dat, takže když naši učitelé říkají velmi silná korelace nějakých proměnných, tak opravdu ví, o čem mluví.) A tak prostě od tohoto komplikovaného postupu přijímacích zkoušek ustoupili, protože stejně test studijních předpokladů dokázal z velké částí předpovědět, jak studenti dopadnou v ostatních disciplínách přijímacího řízení...

2 youngphotos youngphotos | 7. února 2018 v 17:11 | Reagovat

[1]: Dovolím si teda reagovat přímo.

To, že se jedná o ušetření času,o tom žádná. Ale dovolím si vypíchnout malý detail. Stále existují školy, které si přijímačky dělají podle sebe. Nemluvím tady o osobních pohovorech, projektech, cizí jazyk atd..Tyto školy mají prostě a jednoduše svůj test. A ten rozhodne.

Jde jen o to, aspoň tak to vidím já, že TSP z vás udělá blbce a člověka, který v konečném důsledku zjistí, že nic neumí. Ale to přeci není správné. Pokud se hlásím na literaturu, biologii, chemii, filosofii, psychologii... tak chci test, který bude zkoumat v prvé řadě znalosti z této branže. Ale aby moje celková inteligence, práce s časem, skoky v typu přemýšlení a hlavně, nakonec konečný odpočet trestných bodů rozhodl o mým dalším kroku v životě, to si dovolím jako zbabělost školství.

Nicméně děkuji za komentář :)

3 Tea Tea | E-mail | Web | 11. února 2018 v 1:00 | Reagovat

Já studuju Slezskou univeritu v Karviné a tam si přijímací testy dělají svoje, mají sice 3 částí, ale z Ekonomiky,Matematiky a Všeobecné znalosti, ale přesně jak píšeš, na stránkách je hromada starších testů, které se vesměs opakují a nejsou vůbec těžké..Dávám článek do výběru na Téma Týdne :)

4 youngphotos youngphotos | 12. února 2018 v 8:57 | Reagovat

[3]: Děkuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama