paCHUŤ mládí

19. února 2018 v 23:01 | ZIP_photos |  REakce
Je tady další únorový týden, ale překvapivě pro mě zatím dobře začínající. Žádná melancholie po ránu, úpadky energie nebo neschopnost začít něco dělat. Naopak. Nabila jsme se ráno pocitem, že je venku jaro a výhled z okna na střechy budov, zelenou radnici a korunní stromů mi v tom vůbec nebránil. Takže jsem s optimismem naplánovala den a hodlám si tuhle náladu udržet minimálně do zítřejšího rána!
Tento týden je téma MLÁDÍ. Pro mě zrovna probíhající etapa. Co o ni dokáži říct? Kdy tato etapa končí? Co bychom si měli z této etapy odnést?
V prvé řadě: mládí končí individuálně. Opravdu si nedovolím říct, že s věkem na čtyřicet končí mládí a přichází stáří. Ono rozdělení na věkové kategorie a termíny - dospělost, střední dospělost, mladší stáří, pozdní stáří, se hodí do tabulek, ale nám přináší jen deprese. Ono mládí se ani nikde nevyskytuje. Protože je opravdu jen na nás, kdy nám končí.
Ten první hřebík do rakve mládí přichází s dětmi. Přeci jenom naše ramena toto oslavované břímě předávají dál a my s pokorou přijmeme starosti a nové povinnosti, které nám jasně říkají, že výlety do nočních barů, nesmyslné nákupy, víkendové chlastačky, už skončily a my si rádi sedneme večeru televize, usneme při zprávách a rozlámaní uleháme do postele. Přesto to ale není konec úplný. Stále se můžeme hýbat, vlasy nám bují barvou a elánem zapalujeme lýtka sobě i kamarádům při poslouchání hitů z dětství. A když se objeví první šedý vlas, neschováme obličej do dlaní a nenecháme mládí ve skříní se zvonovými džíny! I tak máme stále chuť do života. Je to tedy právě to? Mládí, čerpající energii s chutí do života?
Osobně o mládí dokážu jen říct, že je to nával všeho možného a u každého individuální. A co si z této etapy odnést? Opět bych se vrátila k pojmu DĚTI a tím spoutala tyto dvě vazby napevno! Nemusí být konec mládí s dětmi, ale děti by měli být součástí mládí. Jinak jsou to určitě životní postoje, řešení problémů, určitá moudrost, důstojné ohlédnutí za životem a hlavně schopnost předat, zkušenosti, zážitky a chuť žít, DÁL!
Tak tedy, ÚNORE, že bych nad tebou i vyhrála?

Výsledek obrázku pro mládí
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 19. února 2018 v 23:15 | Reagovat

Kde mládí končí stáří nezačíná. Nehledala bych hranici mezi mládím a stářím. Tyto dva termíny mohou v člověku existovat paralelně. Záleží, jak je nadefinujeme. Ale obecně bych řekla, že se v určitou chvíli překrývají. Bezstarostnost mládí je pomalu nahrazována zodpovědností stáří. Povinnosti přibývají, stejně jako práva. Proč prostě neřekneme, že mladý je ten, kdo se na to cítí? I když to neodpovídá definicím a tabulkám, ale co je nám po tom...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama