Prostor pro tebe

22. ledna 2018 v 11:26 | ZIP_photos |  REakce
Můj telefon hlásil, že mám nevyužité aplikace a jestli některou z nich nechci odinstalovat. Když jsem tak projížděla seznam, byla tam Wikipedie, Yr.no, Mi drop a TED. Sice je to prý chytrý telefon, ale kdyby byl opravdu chytrá, navrhl by mi sociální sítě, protože na nich člověk tráví nejvíce času, a to většinou zbytečně. Nemluvě o Instagramu nebo Pinterestu, kde se dají strávit hodiny jen koukáním na obrázky. Pak bych tedy telefon nazvala chytrým, protože by mi zachránil osobní život. Nicméně ani jednu ze zmíněných aplikací, které telefon navrhoval, smazat nechci. A hned jsem jednu z nich využila. TED!
Prý je tato aplikace klišé a lidé zde žvaní v podstatě o čemkoliv. Samozřejmě jsem se s tímto názorem setkala na českých stránkách, takže mě nepřekvapuje skeptičnost české společnosti vůči lidem, kteří chtějí druhé obeznámit s jiným úhlem pohledu nebo snad s úplně jinou vizí, než jsme doteď znali. Naopak si myslím, že tato aplikace a celý nápad je skvělá věc. Já si poslechla příspěvek k uprchlické krizi. No. Pro mnohé také klišé téma. Ale pro Čechy stejně pořád nevysvětlené. A možná budou následující řádky zbytečné. Přesto to zas a znovu zkusím.
Další kolo prezidentských voleb se blíží a otevřelo se téma uprchlíků a jejich příchod do Česka. Jeden z kandidátů se tomu nebrání a dokonce by byl ochoten pro ně připravit zázemí. Ten druhý nic takového neplánuje a odmítá přijmout sebemenší počet. Tohle se samozřejmě Čechům líbí. Protože my nechceme pomoci… My VÁS tady nechceme. Ale proč? Protože máme strach. Ale zbytečně.
Situace, ze které tito lidé utíkají, je pochopitelná pro ty, kteří si uvědomují, že není samozřejmostí životní standart a politická situace. Nikde není napsáno a i kdyby bylo, nebylo by to přeci samozřejmé, že ve střední Evropě nemůže dojít k válce. Protože válka je právě důvod, proč lidé utíkají a chtějí žít život někde, kde je bezpečno a kde je o ně postaráno. Není však východisko tábor. Tyto tábory jsou v nehumanitním stavu, lidé zde mají stan, příděl jídla a nudu. Nejsou tedy "využiti". To je špatně. Lidé, když nemají co dělat, se nudí a to mnohdy znamená, že začínají dělat blbosti. Ale kdybychom připravili společnost, kde by tito lidé mohli pracovat, bydlet a normálně existovat, co by je ohrožovalo? Co by ohrožovalo nás?
Nic. Střed kultur je celkem přirozený a pro dnešní svět nevyhnutelný. Je otázkou čau, kdy se přepíšou učebnice zeměpisu o složení obyvatelstva států a o jejich procentuální kultuře. Jelikož se všichni dostáváme do všech koutů světa a zakládáme zde rodiny. Je na tom něco špatně? Není. A pokud to můžeme dělat my, můžou to dělat i jiní.
Chci tím jen říct, že strach je zbytečný. A vytváří ho lidé, co chtějí moc.

Co takhle otevřít oči, přestat se bát a uvědomit si skutečnost, že svobodný a plnohodnotný život chce žít každý? Máme snad právo někoho omezovat? Omezují oni nás? Fajn, pokud ano, tak mi napište jak vás uprchlíci za posledních pár let ohrozili, co vám vzali a jak vám ublížili. Netahejte sem jiné státy a příběhy jiných. Jde o vás!

Výsledek obrázku pro strach
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 12:11 | Reagovat

Nesouhlasím. Kultura uprchlíků je výrazně odlišná, než ta naše. Jsem pro přijímání regulovaného počtu, prověřených osob, takových, kteří budou ochotni naučit se jazyk, najít si práci a fungovat jako každý normální pracující občan. Hromadné přijímání je ekonomická i kulturní sebevražda.
Zda je strach z uprchlíků oprávněný je otázkou. Ptát se na osobní zkušenost s uprchlíky je trochu hloupost v případě, že tu žádné nemáme :-D.

2 youngphotos youngphotos | 22. ledna 2018 v 12:15 | Reagovat

[1]: Plně souhlasím s první části vašeho komentáře. To však můj článek nijak nepopírá, jen se k takové samozřejmosti nevyjadřuji..

Ale s tím strachem už tak úplě ne. Máme tady asi dva tisíce uprchlíků a většina z nás se s nimi ani nemusí sekat a pokud ano, ani to nebudeme vědět. Takže právě proto píši o tom strachu, který nemáme mít z čeho, ale přesto ho stále uměle vytváříme. Což pak ovlivňuje naše chování vůči nim.

Nicméně děkuji za komentář :-)

3 Matthias Matthias | 22. ledna 2018 v 14:48 | Reagovat

Jelikož na začátku kritizuješ Čechy, že se bojí odlišného názoru, doufám, že půjdeš příkladem a nebude ti vadit můj velice odlišný názor, který se neztotožňuje s vítači ale ani odpůrci uprchlíků.

Já proti uprchlíkům vůbec nic nemám. Je tu jiná skupina lidí, která mi pije krev daleko víc - LEVIČÁCI

A teď mluvím konkrétně o lidech s levicovým/socialistickým myšlením

Levicová politika si "přivlastnila" lidskost. Tj. říká se, že socialista/levičák se zaměřuje na sociální pomoc a snažíí se dělat vše empaticky, s lidskou tváří... solidarita, bla bla.

Zatímco pravicová se spíše zaměřuje na ekonomický růst.

TO je pochopitelně lež. Pravda je taková, že levičák dělá ze sebe "lidského", ale ve skutečnosti ... na druhý tak nějak kašle.

Neber to jako útok, ale jako návrh na zlepšení svého uvažování.

V bodech:

1) Používáš zájmeno "MY"

Např. věta

"Ale kdybychom připravili společnost, kde by tito lidé mohli pracovat"

Proč používáš to MY?

Proč nepíšeš "Co kdybych JÁ jim pomohl někde bydlet, žít, existovat" ?

To je přesně ono... Levicový člověk dovede mluvit hodiny o tom, jak se má pomáhat lidem, ale nikdy nehne prstem a rád ve svých proslovech používá "my musíme pomáhat" místo "já pomůžu", protože v tom "my" je schováno "někdo jiný, než já..."

Nejlépe "vezmeme někomu jinému peníze proti jeho vůli a dáme je uprchlíkům"

Kolika lidem jsi někdy dala své peníze? Pět set korun poslaných na charitu před deseti lety se moc nepočítá... Prodala jsi svůj počítač a televizi? Ne, to není útok... opravdu se zamysli nad tím jak moc jsi ochotná pomáhat.

Znám hromadu lidí, co dovedou mluvit hodiny o pomáhání druhým, ale nejsou ochotni sami třeba dát chudým větší sumu.

2) Ještě rád bych se vrátil k tvé větě:

"Ale kdybychom připravili společnost, kde by tito lidé mohli pracovat, bydlet a normálně existovat, co by je ohrožovalo?"

Tady je nutné si uvědomit rozdíl mezi pozitivními právy a negativními právy.

Negativní právo je takové, které existuje samo o sobě. Např. právo se vzdělávat. Ty máš právo třeba pozorovat v noci oblohu a vzdělávat se o hvězdách.

Pozitivně vymezené právo je takové, které už ti někdo musí poskytnout, např. právo na školu. To právo ale stojí zdroje a politik si je nevykouzlí - vezme je lidem ať se jim to líbí, nebo ne.

Takže se nakonec dostáváme k tvé otázce

"Omezují oni nás? Fajn, pokud ano, tak mi napište jak vás uprchlíci za posledních pár let ohrozili, co vám vzali a jak vám ublížili."

- Odpověď zní, ano i ne.

Neomezují mě přímo uprchlíci, ale omezuje mě ten, kdo mi chce vzít peníze a dát je uprchlíkům.

Tj. pokud se rozhodne, že se jim poskytne nějaká sociální pomoc, musí se mi vzít peníze. Já nemám problém s tím, kam ty peníze jdou. Možná bych je těm uprchlíkům dal i sám. Mně na tom vadí ta NEDOBROVOLNOST. Nemožnost volby.

A tím se opět dostávám k levičákům. Pokud člověk dá peníze charitě, projevuje tím svou lidskost, empatii... pokud je ale donucen násilím někomu něco dát, neprojevuje tím nic - jen plní rozkaz.

Levičák ale pak má radost ze své iluze solidarity a pomoci a já nechci žít v levičácké iluzi pomoci.

Já chci žít ve skutečně svobodném světě - ve světě, kde si člověk může zaplatit ze svého převoz uprchlíků do ČR, jejich ubytování, sám jim dá práci a pomůže... A ne svět, kde jsem k tomu donucen někým, kdo si plete svobodu se sociálním inženýrstvím.

Toť vše

4 Baryn Baryn | Web | 22. ledna 2018 v 18:56 | Reagovat

Nikdy se mi nestalo, že bych strávila hodiny jen zíráním na obrázky. Tedy pokdu nepočítám 9gag. Takže vlastně stalo. :D

Problém s těmi uprchlíky, jak popisuješ, je ten, že chtějí všcheno zadarmo. To neříkám jako pokrytec, co si přečet jeden článek a má jasno. Ale bavila jsem se o tom s jedním z lékařů bez hranic, kterými vylíčil dost jasně, jaká je tam situace. Chudí lidé, kteří odtamtud prchají, mají v hlavě zakódováno, že kdo má něčeho víc, ten se rozdělí. Protože mezic hudými to tak obvykle chodí. Když máš dva páry bot, dáš jeden tomu, kdo nemá žádný. A proto se všihcni tak hrnou do Evropy - tady je všeho dost, tady má každý víc než jeden pár bot, tady má hdoně lidí i víc než jeden barák. A pak sem přijdou a hrozně se diví, že zadarmo nic není. Že dostanou nějakou základní kejdu a starý hadry, ale pro něco lepšího musí makat. Ale to se jim nechce. Nic neumí, nic neznají a josu praktickxc nepoužitelní, protože jsou nasraní, že se nikdo nechce dělit, když toho má každý dost. Začleň tohle do společnosti...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama