Prosinec 2017

Krok dva: podepiš to

14. prosince 2017 v 9:15 | ZIP_photos |  REakce
Bojování za lidská práva může být i vemi jednoduché. Stačí jen, aby:

  1. měl chuť něco změnit
  2. připojení k internetu
  3. KLID
  4. https://www.amnesty.cz/news/4091/maraton-psani-dopisu-2017-amnesty-porada-nejvetsi-svetovou-kampan-za-lidska-prava
Velmi jednochuchý krok, který může zachránit lidské životy.
Vyber si příběh.
Napiš dopis.
Vyplň adresu.

A stejně tak můžeš osobně vyplnit dopisy. Informuj se, zda se ve tvém okolí nepořádá akce Amnesty a neváhej s podpisem.Lidská práva nejsou samozřejmostí. Na to nezapomínejme.

Krok první: Právo

12. prosince 2017 v 13:09 | ZIP_photos |  Sedmnáct
Tento týden je ve znamení LIDSKÝCH PRÁV, takže i já se chci v dalším článku věnovat právě jim.

Minulý týden jsem se ve dvou článcích této tématiky dotkla, což vyvolalo malou diskuzi. Většina se o lidská práva zajímá, přispívá na organizace nebo v blízké době se přispět chystá. A to jsem ráda! Protože pokud lidé přispívají a sdílí to s ostatními, můžou druhé ovlivnit, motivovat nebo naopak jen potvrdit v názoru, že přispívat je zbytečné. Zbytečné to není, pokud máte strach, že peníze neputují správným směrem a lidé si je hodí do vlastní kapsy, informujte se u organizacích a klidně si vyžádejte přesnou cestu vašich peněz. Organizace s tím problém nemají a vás jen uklidní, že opravdu nekončí v žádné soukromé kapse.

Ještě mě zaujal komentář v mém minulém příspěvku, že lidská práva stvořila příroda a že jsou všude přítomní, ne všude však respektována. Tak názor zajímavý, ale ne asi úplně vcelku dobře informovaný. Příroda nevytvořila lidská práva, ale přírodní zákony, které se na lidská práva aplikovat dají, ale ve některých případech spíše negativní cestou, například že přežije jen nejsilnější. Ono se to ani dnes nedá úplně tvrdit, leda by se SÍLA přesněji specifikovala. Ale samotná lidská práva opravdu stvořil člověk. Dokonce se sepsala, aby byly pro všechny státy jasná a nijak možná brána oklikou. Nicméně lidé je nestvořili nejen na základě zákonů přírody, ale i například desatero přikázaní, protože ty lidé respektují po celém světě a samozřejmě vytváří v zemi jakýsi klid a pořádek, že je NĚKDO, NĚCO, co nás může potrestat.

Lidská práva jsou v každé zemi, to je pravdou, ale o respektování by se daly vést dlouhé diskuze. Nicméně respektována nejsou a ve velké míře toto stanovisko přehlížíme. Dostávám se teda k TT týdne a to, co kdyby. Co kdyby nebyly organizace a lidé, kteří se starají o respektování lidských práv?
Těch organizací je opravdu dost, ale nejsou mediálně viditelná. Důvod je asi jasný. Média jsou pod rukou státu, a to tyto organizace nejsou. Jsou to nezávislé organizace, které jsou závislé na příspěvcích a darů ostatních. Kdyby dovolili příspěvky států, a tak jejich na jednu stranu lehčí existenci, určitě by klesla efektivita těchto organizací, protože by přišly podmínky práce, a to by přineslo cenzury. Velmi zkrácená cesta, ale snad jasná v tom, že peníze od států by znamenaly ve velké míře konec aktivit. Jejich existence samozřejmě dokazuje, že jsou lidé, kteří se o práva druhých zajímají a to, že se sami narodili ve státě, kde jsou práva respektována, a tak by si mohli žít život klidný, není pro ně vším a je jim jasné, že to co je dnes, nemusí být zítra a to, co se neděje u nás, není pravidlem a to, že se jinde dějí hrůzy, může být náš zítřejší ranní chléb.

Nejsem až tak velký optimista, abych věřila, že všude na světě budou lidská práva respektována, ale musíme si uvědomit, že boj za jejich respektování, zdržuje hrůzy, přináší pokuty a hlavně dokazuje, že máme lidskost v sobě a není nám jedno, co s námi bude.

Takže začátkem týdne malá otázečka:

Přijde ti práce organizací užitečná? Jaký máš názor na aktivisty?

Ví, že jsou Vánoce

5. prosince 2017 v 13:30 | ZIP_photos |  Sedmnáct
Můj výhled z okna mi připomíná, že se blíží Vánoce. Jsou na spadnutí, za dveřmi, a to nedokazuje jenom sníh venku. Ten může napadnout i v říjnu a do Vánoc by zbývaly dva měsíce. Ostatně nemůžete se řídit ani venkovní výzdobou nebo snad výbavou v obchodech. Protože mnoho lidé neschovává na léto světýlka, jelikož je dost pracné s nimi barák vyzdobit, natož to zase sundávat. Obchody s Vánoci straší měsíce dopředu a až Vánoce opravdu přijdou, tak se v obchodech objeví Velikonoce. Takže co nám vlastně připomíná, že Vánoce jsou tady?

Ono vlastně zbývají ještě necelé tři týdny do Vánoc, takže pro mnohé (i pro mě) čas nakupování dárků teprve přijde. Ale Vánoce na nás dýchají. A pro mě tento čas znamená kromě rodiny, cukroví, pohádek a pohody, hlavně čas lásky, dobrosrdečnosti, odpuštění a zdravého altruismu. Připomínám to stále dokola, ale myslím si, že je potřeba na to pořád poukazovat. Jsou na světě stále lidé, kteří potřebují pomoci a my můžeme podat pomocnou ruku.

Samozřejmě není zapotřebí nikam jezdit. Užijme si Vánoce doma tak, jak jsme zvyklí. Ale můžeme tento výjimečný čas zpříjemnit i druhým. Věnujme částku na charitu, vytřiďme šatník a zbavme se nepotřebného oblečení, podporujme vzdělání na místech, kde se snaží o renovaci, nekupujme výrobky od výrobců, co nerespektují lidská práva, ptejme se, jak jsou na tom druzí, domáhejme se lepšího zacházení. Snažme se dělat přesně to, co v nás vyvolává pocit, že pomáháme! Nezavírejme oči před utrpení druhých, buďme lidé!


Děkuji.