Málo se o tom mluví

20. listopadu 2017 v 18:15 | ZIP_photos |  Sedmnáct
V pátek se slavil významný den pro naši republiku. Připomínaly se události ze Sametové revoluce, srpen 1968 a archivní záběry zahltily nostalgií mnoho obýváků. Lidé vzpomínaly, jak bojovali za naši svobodu, jak nelehká doba to byla a všem nám má dojít jediné, buďme vděční, važme si svobody, opatrujme ji a dělejme vše proto, aby tady byla co nejdéle. Ale pro každého to samozřejmostí není. Viděla jsem menší dotazník na mladé lidi, jestli vůbec ví, co se tehdy dělo. A hlavně, jak se lidem žilo. Objevila se i odpověď, "bylo lépe". …

Problém mladých lidí je v jejich studiu. Lépe řečeno, dějepisáři se nevěnují dostatečně novověkým dějinám, neprobírají teror pořádně a aby toho nebylo málo, či vlastně aby toho ještě méně, doma s rodiči dítě neprobírá vůbec nic. Asi se shodnou na větě, nějak bylo a nějak bude. Jenže s tím se přece nemůžeme smířit. Nemůže nám stačit věta, že nějak bude. A co víc, nemůžeme dopustit, aby si mladí lidé mysleli, že bylo dobře.

Mohli cestovat, vyvolení
Ano, kdo byl ve straně, cestovat mohl. Pár zemí (komunistických) jste mohli navštívit i v rámci výletu. Ale opravdu to stačilo?
Sehnat práci bylo snazší. A byt taky.
To ano. Bydlet měl kde každý a práce se také našla. Museli jste. Výběr však nulový.

O lidi bylo postaráno.
Kdo držel hubu a krok. Mohl žít. Přežívat.

Tohle jsou jen střípky z reportáže, kterou jsem zaslechla. Mladí lidé neviděli na komunismu nic špatného. Sice neměli svobodu, ale to prý nějak šlo i tak. Takže mladým lidem vůbec nedochází, jaké privilegia vlastně mají. Studují, co je baví. To je snad jedna z nejdůležitějších věcí. Dělají, co je baví. A to nehledě na to, koho volíte. Cestujete, kam chcete. A ve straně rodiče nemáte. Opět jen střípky toho, co můžeme. Ale asi si toho nevážíme. Ono tomu odpovídají i výsledky voleb…


Takže na závěr. Připomeňte učitelům, že chce slyšet o komunistickém teroru, o číslu zabitých, o nedostatku potravin, o nulové svobodě, o strachu… A možná i vaši rodiče promluví. Hlavně o tom nemlčte. Nemáte na to právo. Vy ne. Nikdo.


Děkuji.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 20. listopadu 2017 v 19:23 | Reagovat

Já nebojovala, jak jsem slyšela, že demonstranti půjdou přes Vyšehrad, chytla jsem kočárek s Prvorozeným a mydlila domů... :-)
Byty a vůbec bydlení (podnájmy) se sháněly teda blbě.

2 Tulačka Tulačka | E-mail | Web | 20. listopadu 2017 v 19:54 | Reagovat

Tak každý systém má něco a nikde to není dokonalé. Nová doba zase přináší děsivé propasti mezi bohatými a chudými - stačí se podivat na Ameriku, kde skoro čtvrtina obyvatel žije v ghettech a čtvrtina neví za co všechno utrácet. Neříkám, že tenkrát bylo lépe, spíš všeobecně, že žádný systém není ideální a tím pádem ani dlouhodobě udržitelný, i ta naše opevovana demokracie asi jednou padne a třeba budeme mít podobný svátek jako je 17.listopadu i pro ni :)
Na 100% souhlasím s tím dejepisem. Ve třetím ročníku SŠ jsme u Jagellonců a jelikož máme skvělou  učitelku tak celá třída lituje, že s ní tyhle novodobé dějiny probírat nebudeme. Proč je to školství takhle blbě nastavené? Fakt by mě to zajímalo, protože učit se o řeckých válkách je mnohem méně relevantní probírat než tohle :/

3 Honza Honza | Web | 21. listopadu 2017 v 13:32 | Reagovat

Je fakt, že spousta věcí se probírá zbytečně podrobně a najednou pak na konci ZŠ, popř. SŠ nikdy nezbyl čas na to, co bylo po druhé světové válce, což je škoda. Zato milion válek, které jsem už dávno zapomněl, jsme se učili stylem zapamatovat si datum a k tomu událost. Přitom nejdůležitější je všeobecný přehled, mít povědomí, proč se věci udály tak, jak se udály a poučit se z nich.

Že bylo dřív lépe? Naše paměť není záznamník, věci si upravuje podle sebe, postupně se vzpomínky uložené v paměti mění. A jestli bylo skutečně někomu líp? Podle mě, ti nejméně schopní lidé, kteří i dnes vykřikují, jak bylo dobře, měli všechno (teoreticky) zajištěno a příliš se nemuseli snažit. Byli v práci, odpoledne zašli třeba do hospody na pivko, večer zasedli k televizi, a asi jim nic nechybělo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama