Lada, Toljstoj a milá prokrastinace

13. dubna 2017 v 8:37 | ZIP_photos |  REakce
Máme za sebou první část maturity, respektive část z části.
Sloh je pro některé nejtěžším bodem, při neschopnosti napsat vzkaz na ledničku bez chyby nebo leností a zvyklostí automatického opravování si nevěděli rady. Ale pro mnohé, aspoň to si myslím, že český národ v sobě skrývá vrozené pisatelské vlohy, je sloh brnkačkou.
Patřím do druhé skupinky, nicméně jemně se m orosilo čelo při výběru témat. Dovoluji si udělat menší rozbor zadání, které čekalo na maturanty 2017.
  • Žena zkoušená osudem
Výběr žen- Ofélie, Taťána, Anna Karenina, Sophie Zawistowská a Kateřina Horovitzová, není špatný. Přesto si ale myslím, že jen studenti gymnázii měli možnost vybrat si a ženu popsat, protože mnohé střední školy neobsahují díla s uvedenými hrdinkami na jejich školních seznamech četby a co si budeme povídat, žádná z knih nemá jen tři sta stran. Já nejsem studentkou gymnázia, ale lycea, což je na podobné bázi a tak jsem šáhla zrovna po tomhle zadání.
Ale charakteristika uvedených žen? ...Pro mnohé odrovnané téma.
  • Existence lidstva ohrožena!
Vyprávění se scifi prvky, nahlédnutí do budoucnosti a velká fantazie. Asi to bylo oblíbené téma, přece umíme všichni napsat příběh, kde jsou roboti a lidé se schovávají v podzemí. Nicméně vyprávění není nejjednodušší útvar, jak si mnozí myslí a nemusí úplně splnit požadavky útvaru. Nezapomínejme, že to neopravuje učitel, který má empatii a ví, že jste zrovna psali snad nejdůležitější sloh vaše života, ale člověk, který dostane pár tisícovek a o vašem osudu rozhodně během pár minut.
  • Nudný účetní a jiné stereotypy
Tak tohle téma zní úžasně, ale útvar? Článek s prvky fejetonu? To, že si myslím, že český národ v sobě skýtá vlohy ku psaní neznamená, že jsme všichni Nerudové!
Kdo si vybral zrovna tohle téma, držím palce.
Milá komise, opravdu si myslíte, že někdo z nás se učil psát fejeton?!
  • Obraz od Josefa Lady
Popis není špatný, možná bych to nazvala záchranným bodem. ALE! I tady se skrývá malé ale. Obrázek krásný, co si budeme povídat. Ladovy knihy máme všichni na půdách. Proto bych pochopila, kdyby se před deseti lety obrázek na maturitě objevil a naší starší sourozenci popisovali zimní krajinu a s trubačem. Jenže, opravdu chceme my, kteří Ladu viděli naposled ve školce, že nás téma nadchne a vrhneme se do bezbarevných obrázků s vervou a popíšeme ho, jako naši rodiče? Možná trochu provětrat hlavičky a podívat se, co zajímá mladé lidi. Protože aktualizace by se hodila.
  • Prokrastinace - nová metla lidstva?
Článek není nejhorší útvar, dá se v podstatě psát jakkoliv, ale musíte mít dostatečné znalosti o fenoménu prokrastinace a hlavně, dost velkou slovní zásobu, aby zmínění minimum 250 slov, nebyl bod úskalí. Ale je to zrovna jedno ze zadání, kterému bych nic nevytýkala.
  • České národní obrození
Rozčílila jsme se maximálně při přečtení útvaru- referát!

Kolikrát nám učitelé říkali, nikdy si nevybírejte referát, nemáte dostatek znalostí a nenaplníte útvar. Všichni nám to zakazují, tak proč komise vůbec zmiňuje daný útvar?
Opravdu si nemyslím, že mezi nimi sedí učitel, který se setkal se středoškolskými studenty, ale že zde sedí vyškolené lidé, kteří si pročetli učebnice pro studenty a pak ty zmíněné nesmysly napíšou do zadání.
Proč!
  • Zlo s dětskou tváří
Úvaha na zmíněné téma není nejhorší a mnozí si asi vybrali. Proč ne, pokud umíte argumentovat a jazyk flexibilně používat.
  • Nepovedená léčka
Další vypravování.
  • Návrh na přejmenování náměstí
Nikdy jsem úřední dopis nepsala a tak nemám odvahu vybrat si ho jako svůj závět na střední škole, ale pro ty, kteří si vybrali, držím vám palce. Nejjednodušší to není a i tady se dá sklouznout z toho tenkého ledu, která komise vytvořila, aby studenti opakovali zkoušky a oni sypali peníze.
  • Zahájení vodácké sezony
Někdy se mi zdá, že zpráva je absurdní záležitost, která by nemělo na závěrečné práci co dělat, navíc není vždy nejlehčí naplnit požadovaných 250 slov. Ale protože žádný valný výběr nám nenabídli, tak tady je zpráva na místě. Protože bída bíd.
To jest výčet deseti témat, které rozhodnu o našem tvůrčím myšlení a možná si zkoušky zopakujeme v září. Nicméně ať je to jakkoliv, držím vám palce a doufám, že stát se probudí a komise zruší, protože naši učitelé jsou vystudovaní pedagogové, kteří by nám určitě uměli slohy opravit taky. A že je to subjektivní? Vše v životě závisí na tom, jak se komu líbíte. A pak, to už rovnou ústní zkoušky postavte na cizí komisi, která vás akorát stresově zničí.

Děkuji.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 14. dubna 2017 v 19:25 | Reagovat

Taky nechápu, proč tam dali referát. Jako jo, na okamžik jsem zauvažovala, že si to vyberu, ale v mém podání by se to nakonec změnilo na ódu na jednoho spisovatele.
Nakonec jsem šla do toho vyprávění s mimozemšťany. Je fakt, že úvod mám trochu roztáhlý, ale myslím, že požadavky útvaru jsem splnila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama