Tu nekuř!

1. března 2017 v 21:09 | ZIP_photos |  REakce
Opožděně, ale přeci jen se chci aspoň kouskem vyjádřit k nonsensu, který vláda schválila zákaz kouření v restauracích.
Setkala jsme se s četnými diskuzemi a některé z nich obsazovaly věcné komentáře typu, jdu na jídlo a nechci přitom nikotin pod nosem. Nebo- když už si nebudu moct zapálit u svého piva ve své oblíbené hospodě, budu most se svobodně vys*at?
Líbí se mi oba komentáře, protože mají ve své podstatě pravdu. Ale já jsem na jedné straně. A to, povolte kouření v hospodách.
Pokud si chcete zajít na jídlo někde do restaurace, jsou zóny, kde se kouří a kde je to zakázané. A to, že zavítá kouř i do zón, kde je kouření zakázáno, je stejné, jako kdybyste svačili venku a kolem vás prošel kuřák. Nebo kdyby se pod okny lokálu prošel někdo s cigaretou.
Že malé děti dýchají nikotin a je to pro ně nebezpečné, je snad nejtrapnější komentář, co jsem kdy četla. Děti jsou vystaveny nikotinu neustále, stačí s nimi jít na procházku. Že aspoň v restauraci by toho měly být ušetřeny? ... Choďte s dětmi ven, vypínejte televize, nekupujte tablety, čtěte pohádky, nestravujte děti chemií a možná budou žít do 150. Opravdu nikotin v restauraci, kde malé děti zavítají zřídka, nemá tak velký zásah na jejich zdraví, jako naše nesprávná výchova.
Budí to špatný efekt. Zaplivaní čtyřce nepomůže zákaz kouření, aby jeho prestiž vzrostla a ty lepší restaurace si ji vybudovaly na něčem jiném, než na zákazu kouření. Například mají široký výběr jídel, jsou schopni podřít se hostovi, když odmítá maso a nechce v jídle mléčné výrobky.
Naučme společnosti lepším zítřkům.
Pokud vám vadí kouření, tak pardon, ale nechoďte tam, kde lidé drží cigarety mezi prsty. Že je to omezení vaší svobody? Mně přijde omezování svobody stejně tak, když lidem omezíte prostor ke kouření na pár metrů před restaurací. Jelikož ani tohle nemusí být pravda a vy se budete muset projít pár metrů za roh, jelikož právě před lokály mohou být zákazy kouření, protože jsou lidé čuníci a nechávají nedopalky na zemi. Takže než si zapálíte a vychutnáte svou cigaretu, jídlo bude na stole, chladné a okolo vás budou sedět nervózní lidé, protože si nemůžou jít zakouřit, když čekají na pivo.
Opravdu si nemyslím, že tenhle krok někam vede. Společnost nevyléčíte z kouření, ať si lidé kouří kolik chtějí, jsou to jejích plíce a pokud vás dráždí, že léčba rakovin jde z vašich daní, možná byste si měli přečíst, co vše je z daní hrazeno a nějaká léčba rakovin plic bude ten nejmenší trn.

Osobně bych dala lidem svobodu, kde si chtějí zapálit. Nejsem kuřák, ale nepřijde mi fér omezovat lidi v kouření. S takovou vám opravdu nařídí, jestli si můžete v lokálu odskočit na malou nebo i na velkou. Abychom se nedivili, co vše se dá zakázat, když se ozvou lidi, co dloubou do druhých z nudy a z pocitu viny, že nedokážou správě vychovávat své děti a tak shodí vinu na kuřáky v lokálech.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Talaniel Talaniel | E-mail | Web | 1. března 2017 v 21:38 | Reagovat

Velmi pravdivé.

Taky nekouřím, cigarety mi vesměs smrdí (až na pár voňavých modelů), ale tohle zakazování plus ten dementní nápad s "odstrašujícími" obrázky na krabičkách, kterým se půlka lidí akorát směje, ale kouřit nepřestane... To jsou nápady hodné lidí, co si myslí, že vědí, co je pro ostatní to nejlepší.

Teď to vypadá tak, že kuřáci hulí před domy a ten smrad se táhne nahoru do oken, kde nějaký chudák zrovna větrá. Takže bude asi potřeba zakázat kouření i venku. Asi by bylo nejlepší udělat kuřácké budky. Tam se ten bídák zavře vykoná potřebu. No nebo žvára rovnou zakázat, ne?

A taky by to chtělo zakázat alkohol, protože vožralové akorát všude blejou a jsou agresivní.

Zakaž, nařiď, zreguluj, tak se na ně musí! Svobodu by chtěli, jo? Tůdle.

(Pozn: už leta před zákazem alespoň v Práglu nebyl problém se najíst v nekuřácké hospodě a nebyl problém večer jít s kolegy posedět do restaurace, kde se taky nekouřilo - z mého úhlu pohledu zákaz nic vlastně nezmění, moji svobodu to nijak nezvětší)

2 Kopřiva Kopřiva | Web | 1. března 2017 v 22:11 | Reagovat

S tímto článkem souhlasím, a taky si myslím, že když už se někdo rozhodne otevřít si hospodu, či restauraci, tak by se měl rozhodnout, zda bude chtít, aby se v ní kouřilo či nikoli. A zákazem nikomu nepomůžou.

3 Honza Honza | Web | 2. března 2017 v 9:43 | Reagovat

Já souhlasím v podstatě s mnoha argumenty obou stran. S čím však nesouhlasím, tak s faktem, že si můžu svobodně vybrat, jestli budu jíst/pít v kuřácké, či nekuřácké hospodě/restauraci/kdekoli. V Praze asi problém není, ale ve spoustě městech člověk většinou na výběr nemá, o vesnicích nemluvě. Třeba i u nás ve Zlíně je většina hospod kuřáckých (vím snad jen o dvou, kde se nekouří), a když si chce nekuřák zajít posedět s přáteli na pivo, nezbývá než se jít smažit mezi kuřáky. Pak jsou také místa jako kluby, kde se snad kouří naprosto všude. A ten smrad, kterým člověk načuchne je pěkně nepříjemný. Jasné, že tam nemusím chodit, pokud mi to vadí, ale člověk se chce někdy bavit, a na výběr nemá.

Co se týče dětí, pokud mají kuřáky rodiče, je to bezpředmětné, protože cigára stejně mají neustále kolem sebe. V opačném případě si rodiče vyberou určitě nekuřáckou restauraci.

Je však otázkou, proč se musí vše regulovat a zakazovat. Tento zákon neřeší příčinu, takže nikoho neodnaučí kouřit. A je dost možné, že se budou tvořit velké chumle kuřáků před podniky.

Na závěr se ale musím podivit, proč se kouření tolik obhajuje. Je to jen závislost, která navíc ničí zdraví a zbytečně vysávají peníze...

4 Kory Kory | Web | 2. března 2017 v 11:28 | Reagovat

[3]: Přesně... jde o to, že člověk si často prostě nemůže vybírat.

5 Matthias Matthias | 2. března 2017 v 12:22 | Reagovat

[3]: "V Praze asi problém není, ale ve spoustě městech člověk většinou na výběr nemá, o vesnicích nemluvě. "

- Argument, že někde na vesnici není nekuřácká hospoda je zcela irelevantní

pokud není, tak smůla - rozhodně to není legitimní důvod k zákazům kouření

Pokud na vesnici není pánské kadeřnictví, ale jen dámské, mám chtít po státu něco takového zavést?

Kromě toho hospod by bylo víc, kdyby nebylo státní buzerace a byrokracie. Už jen teď hromada zavřela díky EET.

Omezení svobody vede k omezení trhu a to pak vede k omezení volby.

Zatánci zákazu kouření si sami sebou do huby

6 Matthias Matthias | 2. března 2017 v 12:23 | Reagovat

[3]: "Na závěr se ale musím podivit, proč se kouření tolik obhajuje. " - neobhajuje se kouření, ale svoboda. To si trochu pleteš.

7 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 2. března 2017 v 13:46 | Reagovat

Plus svoboda podnikání. Podrážení nohou ne příliš majetným podnikatelům, který nejdřív investovali do oddělených prostor pro kuřáky a nekuřáky, nebo do čističů vzduchu (či jak se tomu řiká) a teď si s tim můžou jít vytřít prdel.
Nu což, budou členské kluby... vůle dospělých lidí konat to, co chtěji si vždycky najde cestu. Tohle mi přijde, jako by nás stát vychovával jak malý děti: "Nesmíš jíst moc sladkýho, zničíš si zoubky = nesmíš kouřit, zničíš si plíce". Stejná směšná snaha rodičů schovávat pixlu s bonbónama. Stejně si jí každej jako dítě byl schopnej nějakym způsobem najít.

8 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 2. března 2017 v 13:57 | Reagovat

Tady to spíš vidím jako omezování podnikatelů. V mém bytě/domě si taky rozhoduju, zda se kouří či nikoli a pokud ke mě přijde návštěva s dětma, tak děcka pošlu do pokojíčku a ostatní si hulejí v obýváku.
To stejné by mělo platit i v hospodách. Moje hospoda=moje pravidla.
Znám spoustu lokálu, kde se NIKDY nekouřilo a spoustu lokálu, kde se kouřilo vždycky a nikdo si nikdy nestěžoval.

Navíc se mi nelíbí, že klasické kouření začínají srovnávat s vapingem (ecigarety). Nejdříve to propagovali a naváděli kuřáku k přechodu na vaping a teď zavádějí věci, které házejí vaperům klacky pod nohy.

Ještě větší nesmysl chtějí zavést v čajovnách, kde chtějí zakázat i vodní dýmky, které k těmto podnikům vždy patřili.

9 signoraa signoraa | Web | 2. března 2017 v 16:04 | Reagovat

Nesouhlasím s tebou a jsem ráda, že konečně zákon prošel. Když to jde v Irsku, Itálii a ve spoustě dalších zemí, proč by to nemohlo jít u nás.
Jsem bývalá kuřačka, která kouřila 30 denně!! Kuřáci jsou sobci, zapálí si a nedojde jim, že to může někomu vadit. Sama jsem byla stejná, prostě sobec. Takže jsem ráda, že budu moci jít do jakékoliv restaurace a tam se najíst. Žiju v Praze a těch nekuřáckých restaurací, či jen oddělených prostor je tu k mání víc, než ve zbytku republiky, ale v praxi si člověk musí do těch nekuřáckých prostor udělat rezervaci!! V opačném případě má smůlu.  
Moje dcera kouří a i jako kuřačka ocenila, že ten zákon je konečně na světě. Také se ráda nají tam, kde není nahuleno.

10 Matthias Matthias | 2. března 2017 v 16:23 | Reagovat

[9]: "Když to jde v Irsku, Itálii a ve spoustě dalších zemí, proč by to nemohlo jít u nás." - že má nějaký zákon nějaká jiná země XY neznamená, že to musí být tady.

"Kuřáci jsou sobci, zapálí si a nedojde jim, že to může někomu vadit." - pokud to někomu vadí, nemusí chodit do kuřácké hospody.

"Takže jsem ráda, že budu moci jít do jakékoliv restaurace a tam se najíst" - ty sobče, jsi ráda, že TY jsi ráda, ale je ti lhostejný, že si teď kuřák nemůže zakouřit v restauraci.

"ale v praxi si člověk musí do těch nekuřáckých prostor udělat rezervaci!!"

- Najdi si restauraci, kde si rezervaci dělat nemusíš.

"Také se ráda nají tam, kde není nahuleno."

- Takže kuřáci musí trpět, že ty si neumíš najít nekuřáckou hospodu.

11 queen6 queen6 | E-mail | Web | 2. března 2017 v 16:56 | Reagovat

LOL:D Doufám, že to dýchání nikotinu myslí autorka jen jako ironii. Kritizovaný argument nemá se samotným nikotinem nic společného. V cigaretách je ho oproti jiným jedovatým látkám vznikajícím při hoření mizivé množství a opravdu vám nezalepí plíce a nezpůsobí odporný kašel jako dehet, nepálí vás z něj oči, jako z formaldehydu a už vůbec vám nenačichne oblečení a vlasy, že po příchodu domů smrdíte jako popelník na deset metrů... A tak bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho.
Jako nekuřák jsem za tento "svobodu omezující" a "kuřáky utlačující" zákon rád. Alespoň jednou vymysleli ti nahoře něco prospěšného.

12 Matthias Matthias | 2. března 2017 v 17:01 | Reagovat

[11]: "Jako nekuřák jsem za tento "svobodu omezující" a "kuřáky utlačující" zákon rád."

- Jako nekuřák? Takže jako nežid jsi určitě byl rád za holokaust, co?

"Alespoň jednou vymysleli ti nahoře něco prospěšného." - Važně? A co to bylo? Nic prospěšného jsem neviděl.

13 queen6 queen6 | E-mail | Web | 2. března 2017 v 17:26 | Reagovat

[12]: Typické pseudoargumenty a podsouvání myšlenek, které nemají s daným tématem nic společného, používané vždy, když se jejich pisateli nedostává mozkových buněk k vymyšlení smysluplné odpovědi...

14 sw sw | Web | 2. března 2017 v 17:29 | Reagovat

[10]: Souhlas.

Omezování kuřáků, nebo omezování nekuřáků? Toť otázka...

15 signoraa signoraa | Web | 2. března 2017 v 17:39 | Reagovat

[10]: Sorry, že jsem se tě dotkla. Domnívám se, že každý má právo na svůj názor a já si za tím svým stojím.
Kuřáci musí opravdu trpět, když si nemohou po jídle zapálit? Tak proč si rovnou nekouří u toho svého jídla?
A neboj se o mně, mám nekuřácké hospody dost dobře zmapované.

16 Matthias Matthias | 2. března 2017 v 17:47 | Reagovat

[15]:

"Domnívám se, že každý má právo na svůj názor a já si za tím svým stojím." - ano, každý má právo na svůj názor a ty svůj názor, že se nemá kouřit, chceš proměnit v zákon, který musí dodržovat všichni a tady je ten problém

"Kuřáci musí opravdu trpět, když si nemohou po jídle zapálit?" - ne vyloženě trpět, ale to, že tobě způsobí nějaký zákon radost a někomu jinýmu vezme a tobě je to fuk, z tebe dělá sobce.

"A neboj se o mně, mám nekuřácké hospody dost dobře zmapované." - když máš, tak nechci slyšet žádný nářky.

17 Matthias Matthias | 2. března 2017 v 17:48 | Reagovat

[13]: ano, přesně jsi shrnula svůj příspěvek.

Souhlasím

18 signoraa signoraa | Web | 2. března 2017 v 17:53 | Reagovat

[16]: Jsem ráda, že ho v zákon proměnili ti nahoře.
A ano, jsem sobec, navíc s nemocnými plícemi. Způsobila jsem si to sama, ono 30 cigaret denně, se někde projevit musí.

19 Matthias Matthias | 2. března 2017 v 17:58 | Reagovat

[18]: Takže jsi ráda, že se tvůj názor proměnil v násilí.

"Způsobila jsem si to sama" - ano, sama, nikdo jinej

jsem rád, že to chápeš

20 signoraa signoraa | Web | 2. března 2017 v 18:08 | Reagovat

Probůh, jaké násilí?
A pokud jsi trochu v obraze, tak se z některých hospod stávají kluby a tam si může k pivku každý zapálit.
P.S. Násilí jsem zažila v roce 1989.

21 queen6 queen6 | E-mail | Web | 2. března 2017 v 18:10 | Reagovat

[17]: Kdybyste pořádně četla, zjistila byste, že nejsem žena...
Ale to byste nesměla být zahleděná sama do sebe a nechovat se, jakoby váš názor byl ten jediný správný.

22 ztraceny-chemik ztraceny-chemik | 2. března 2017 v 18:55 | Reagovat

Ono je to jednoduché. Plno lidí, kteří hlásají, jak kuřáci omezují jejich svobodu pohybu (hlavně militantní nekuřáci), by nejradši cigarety posunuli zcela za hranici legality, protože přece kuřáci sami neumí rozhodovat o svém zdraví a vlastně nevědí, jak moc si škodí (víme, díky). Nicméně se nesmí zapomínat, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, na což by měli myslet obě strany, že jo.
Mimochodem, víc než kuřáci mě tedy trápí smog. Zakážou taky auta? A zakážou fastfoody? Jo počkat, vyhláška o školních pamlscích tu už je...
Mno, do pár desítek let budeme mít krásně "svobodnou" a zdravou společnost, která si nebude moct stěžovat. Doslova :)

23 queen6 queen6 | E-mail | Web | 2. března 2017 v 19:05 | Reagovat

[22]: "kuřáci sami neumí rozhodovat o svém zdraví" Mno, evidentně neumějí a nevědí, když si dobrovolně ničí zdraví a staví se po bok ostatních narkomanů...

24 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 2. března 2017 v 19:18 | Reagovat

Já bych zakázala netolerantní idioty s IQ houpacího koně, kteří chtějí pořád něco zakazovat *mrk mrk*

25 Asterius Asterius | E-mail | Web | 2. března 2017 v 20:46 | Reagovat

Tak ono hlavně ta hospoda/restaurace je soukromý majetek, ve kterém si majitel může povolovat a zakazovat, co sám chce. To je jakoby vám stát zakazoval kouření ve vašem vlastním domě.
Úplně opačný případ je zákaz kouření na zastávkách, to je veřejný prostor, tam je to v pořádku.

26 K. K. | E-mail | Web | 2. března 2017 v 22:13 | Reagovat

Já jsem asi úplně blbá ale furt nechápu proč... Proč nějakej takovej zákaz.

Když si otevřu hospodu, nastrkám do toho dost peněz a ponesu nad tím určitou odpovědnost, ráda bych si určila jestli ji chci kuřáckou nebo ne... Nekuřáckých podniků je mraky, ale nekuřákům to furt nestačí... A pak kdo utlačuje koho.

Nicméně už vidím, jak to dopadne. Každej s pivem a cigárem bude navezenej před hospodou a lidi si budou stěžovat stejně (nám kvůli tomu jeden takovej podnik zavřeli, protože když se 15 lidi baví, byť potichu, tak je prostě slyšet)...

No, doufám že se to nějak obejde, třeba těma kuřáckejma klubama nebo jak se to jmenuje. A díky za rozumnej názor. :)

27 Necroparanoia Necroparanoia | E-mail | Web | 2. března 2017 v 22:48 | Reagovat

Jsem nekuřák, smrdí mi to. Ale jestli u jídla nebo skleničky vína nebudu chtít čichat kouř, tak jednoduše navštívím podnik, který je nekuřácký, protože to tak rozhodl majitel a nepolezu do kuřáckého podniku s tím, že mám právo dýchat čerstvý vzduch.

28 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 3. března 2017 v 0:02 | Reagovat

Já bych spíše dala svobodu provozovatelům restaurace.

Jako nekuřák jsem samozřejmě pro tenhle zákon všema deseti.
Takový ten názor "oni si navykli na cíga, jejich problém..."

Ale stejně si myslím, že by si to měl rozhodnout majitel. Dle toho kde ta restaurace je, jaká klientela tam chodí atd...

29 Aa'esha Aa'esha | Web | 3. března 2017 v 2:01 | Reagovat

Zcela jednoduché řešení: zakažme kouření všude. Beztak je z toho nulový užitek.

30 Meduňka Meduňka | Web | 3. března 2017 v 9:14 | Reagovat

Tuhle jsem v Brně narazila na jednu kuřáckou (!) pivnici, kde měli na dveřích ceduli "Zákaz kouření elektronických cigaret" :D :D :D

31 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 3. března 2017 v 11:22 | Reagovat

Já si myslím, že v hospodách, putykách kam lidi chodí třeba jen na to pivo a pokec ať si zakouří, ale v restauraci u oběda bych netoužila po tom, aby mi někdo kouřil u jídla a to jsem prosím bývalý hodně silný kuřák. Inu, ne nadarmo se říká poturčenec horší turka.

Ještě si myslím, že i pro personál je lepší, když se celý den nebudou pohybovat v nikotinovém ovzduší, myslím, že existuje statistika, že hospodští často onemocní rakovinou plic, i když sami třeba nekouří.

32 gitty93 gitty93 | E-mail | 3. března 2017 v 12:43 | Reagovat

nekouřící člověk nikoho neobtěžuje, kouřící ano :/ stačí se nad tím někdy zamyslet. Svoboda není o tom, abych si mohl dělat cokoliv chci, ale to je asi moc složitý koncept :/ a že stejně lidi kouří na ulici, tak proč? to že kouří někdo na ulici a sere na všechny kolem je teda pěkně dobrej způsob, jak podporovat svou myšlenku :/

proč musím chodit v restauraci na wc a nemůžu chcát přímo v lokále? vždyť stejně když někdo pochčije zeď hospody pod oknem, je to šuma fuk, tohle je svoboda? vyměň si slovo cigaret za něco jiné a dostaneš svoji odpověď....

33 youngphotos youngphotos | 3. března 2017 v 14:58 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář. :-) co se týká krabiček a jejich obrázků, mám na to svůj názor. Jako studentka zdravotnického oboru vím, co takové CHOPN dokáže a obrázky na krabičce jsou mnohým pro smích a zcela zbytečné, jak jsi řekl. Takže mrhání peněz na barevný tisk. Ale co už, ono se zvýší cena cigaret, aby to měli z čeho zaplatit.

[3]: S nekuřáckými místy problém sice nastává, ale na druhou stranu, co se týká smradu atd. ten číhá všude. Ono smrad z cigaret je možná to poslední, co ti vadí, jen si to neuvědomuješ. Vývařovny, pot, výkaly a celkový smrad z ulic bohatě stačí. Nikotin je jen třešnička na dortu. A ohledně závislosti, neviděla bych to tak černě. Jsi sice plátce daní, ale jak jsem uvedla, peníze jdou různými kličkami, o kterých nevíme a cigarety jsou to poslední, co by nás mělo trápit. Navíc i v chudobě si lidé dokázali najít peníze na cígo! :-) Nicméně děkuji za komentář.

[5]: Děkuji za komentář. :) S tím kadeřnictvím je to víc než jasné, že je vše zcela absurdní.

[9]: Děkuji za komentář. :-)
Ale nesouhlasím s tím, abychom naši republiku srovnávali s Irskem nebo Itálii. Irsko si své spoluobčany vychovává po svém a Itálie stejně tak, jenže asi tam nemají tak skřípající vládu, která se nudí a pod stoly píše smsky. A právě i tady vidím problém, pořád od někoho něco přebírat a tvářit se, že to funguje taky. A že jsou lidé sobci a zapálí si kde chtějí, tak se občas rozhlédni co vše lidé dělají ze sobeckých záležitostí a mnohdy nemravních. Opravdu je kouření to, co musíme zakazovat, abychom společnost vychovali?

[11]: Ano, Nikotin je brán jako jedna je složek, ale uvědomuji si, co je obsah cigaret. CO se týká vaše smradu na oblečení, není to jen cigareta, co vás nasmradí. Věřte mi, že pokud nejste kuřák, brzo smrdět přestanete. Jako malí jste možná lhali, že to ne, to kamarád vedle vás kouřil a vy jste načichli, přitom jste drželi cígo mezi klacíky a potahovali.Cigareta není to, co vás dělá smradlavým.

[22]: Děkuji za komentář! :-) A ano, souhlasím. Je ošemetné, kdo nám končí svobody, když v ruce držíte cígo. A jsem ráda za zmínku o bufetech, ráda o nich něco napíšu. :)

[32]: Močení je potřeba, cigareta je návyk, ale obě jsou důležité pro pyramidu potřeb. Jedinec, co cigaretu potřebuje, ji má v pyramidě a člověk, co si potřeboval odskočit, to vyklopil na zeď. A všichni chceme pyramidu plnit, jinak nejsme šťastní, nedosáhneme seberealizace. Což ale musíme, protože žijeme ve svobodném světe, nebo ne?
Děkuji za komentáře :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama