Březen 2017

Potop se pro celer

23. března 2017 v 14:14 | ZIP_photos |  Sedmnáct
  • Mám hlad!
  • Tak zajdeme do obchodu na jídlo!
  • Ne to ne. Zajdeme k obchodu na jídlo.
  • Ano! Do kontejneru.
  Je pro mě velkým překvapením, že vybírání jídlo z kontejneru má své jméno. Freeganismus je ideologie, která nepodporuje konzumní společnost. Snaží se najít alternativní způsoby, jak se uživit a mezi nimi je i lovení jídla z kontejneru. Přesněji řečeno potápění se do kontejneru- dumpster diving.
  Popravdě jsem se setkala s lidmi, co loví svou večeři v popelnicích, ale neměla jsem páru o tom, že se jedná o ideologii. Musím říct, že je ve své podstatě zajímavé, konzumní společnost nám roste, ale na druhou stranu se mi zdá tahle cesta dost ubohá a pro společnost nevyspělá.
  Jsem PRO, aby lidé nevyhazovali zbytky, abychom se naučili se vším pracovat a hledali možnost, jak ušetřit přírodu, pomoct druhým atd. Ale vybírat jídlo z kontejneru? Je to nechutné.
  Naproti tomu bych jídlo nevyhazovala do kontejneru, ale rovnou jídlo spravovávala nebo posílala tam, kde se o to postarají. Ušetřila bych tedy ten bod- lovení jídla z kontejneru, nechala bych na továrnách, aby jídlo upravili a následně prodali lidem.
  Jenže výhodou tady je, že pokud si sami pro jídlo zaplavete a dostatečně se potopíte, máte vše zadarmo! A co si budeme povídat, za jídlo utratíme velké částky. Jenže, peníze jsou od toho, aby byly v koloběhu, aby s nimi lidé hospodařili a uměli je rozhazovat. Jinak nám padne ekonomika a kontejnery se nebudou mít čím plnit. Takže, opravdu jsme tak chudí, abychom si nemohli jídlo koupit?
  Stále však nemám ustálený názor. Je to nechutné a dost se štítím okamžiku, kdy se k tomu uvrhne větší počet společnosti a já nebudu moct důvěřovat svému talíři a jeho obsahu. Ale na druhou stranu, pokud je to jediná cesta, jak zužitkovat zbytky, pak tomu dávám ZELENOU.
  Jaký názor máte na Freeganismus vy?
  Děkuji.

Prase za volantem MHD

22. března 2017 v 16:55 | ZIP_photos |  Sedmnáct
Dnešní počasí je opravdu pod psa, a aby tento den byl ještě zajímavější, naštval mě řidič autobusu, který si se slušným chováním ještě nepotýkal. Opravdu nevím, na co čeká. Vždyť je to tak dobrý kámoš!
Možná bych na to ani nereagovala, ale setkala jsem se články, které avizovali na problém řidičů městské hromadné dopravy. Prý jsou řidiči málo placeni. K tomu měli za nápad vytvořit hloupou stávku, kterou by odneslo nevinné obyvatelstvo.
Jezdím autobusem od malička a setkala jsme se slušnými řidiči, kteří pozdraví, slušně odpoví, a když je potřeba, omluví se. Těch je však velmi málo. Nevím, jestli milují svou práci na tolik, že je netrápí číslo na účtu, ale působí jako slušní lidé.
Naproti tomu mě vozí řidiči kteří:
 • NEPOZDRAVÍ - opravdu nevím, co je to za zlozvyk českých lidí nepozdravit. Jedná se o slušný zvyk, který se učíme odmalička, ale jakoby se v určitém věku stal trapný a později zbytečným.
 • NEODPOVÍ - několikrát se mi stalo, že nastupoval starší člověk a zeptal se řidiče, jestli jedou určitou trasu a ochotný řidič ukázal na předek autobusu, že si to má paní přečíst. Opravdu je to na místě? Starší lidé špatně čtou, trvá jim delší dobu, než se před autobus dostanou. Co by řidiči udělalo, kdyby slušně odpověděl? Nic!
 • KOUŘÍ U DVĚŘÍ - to, že jsou mezi námi kuřáci, budiž. Ale co nesnesu je, když se jdu posadit do zakouřeného autobusu. Někteří řidiči si těžko unesou své zadky nebo jsou tak leniví, že se postaví jen ke dveřím a vykuřují. Takže veškerý zápach je vevnitř. A to nemluvím o zápachu, co v autobusech přetrvává věčně. Lidé smrdí. Tak proč nevětráte?!
 • CĚLKOVĚ JSOU NEPŘÍJEMNÍ - prosté! Zavést čipové karty bylo zlo, někteří je neuměli dlouhou dobu obsluhovat a doteď se dostávají do úzkých. Někteří vás neslyší, CO jim vyletí z úst, podívají se na vás hnusně a ještě by se na vás zlobili. Někteří mají dokonce se vás dotknout, aby vám ruku odstranili od čipového přístroje. Co to je za chování? Co vůbec na nás šahá? Prasata...
Slušné chování řidiči neznají, ne všichni! Jezdí si, kdy chtějí, mnohdy si přijedou pozdě a nezajímá je, že člověk má spoje seřízené přesně a díky němu si musí počkat na druhý, který jede třeba za třicet minut.
Chtěli by přidat, ale chovat se neumějí. Pokud chcete větší platy, buďto jděte pracovat do fabrik, kde je místa dost a naučí vás, že pokud nebudete dělat svou práci pořádně, dveře jsou přesně tam, kde jste jimi přišli nebo se začnete chovat lidsky!
A stávka? Hahaha...

Děkuji.

MAT(urita)IKA

9. března 2017 v 20:47 | ZIP_photos |  REakce
Maturita se blíží, tak jako každý rok jsou studenti pod vlnou stresu a přejí si nemožné- aby den měl třicet hodin. Kéž by... Nicméně stále jsme ti, kteří si můžou vybrat, zda cesta do pekel bude poanglicku či po schodech matematiky. Do budoucna si vybrat moct nebudete a půjdete oběma.

Poslední týdny jsem ve zprávách klikala na články o povinné maturitě z matematiky. Sice by to obnášelo nějaké výjimky, ale většina škol by tuhle povinnost musela zavést a studenti by museli maturovat jak z cizího jazyka tak i z matematiky. PROČ?

Je pravdou, že matematika není pouze strohé počítání, ale náš mozek se díky níc rozvíjí, hlavně logika a té není v životě zrovna málo. Nové technologie si logiku přivlastnili a noví spotřebitelé si jí musí osvojit po svém. Navíc svět je složitý, tak proč na to nejít logicky, snadněji.
Pokud se celé roky učíte počítání, mělo by mít své místo v závěrečné zkoušce, jako má čeština. Ano, přeci nechcete celé roky nazmar. JENŽE.

Řekla bych, že kámen úrazu je v pobě- jak vyučovat matematiku.
Předmět jako každý jiný, ale učitelé k němu neumí přistupovat, žákům je špatně vysvětlována, náš mozek nepohltí jednoduché věci vysvětlované složitě, a tak rezignujete.
Kdyby učitelé uměli matematiku vyučovat, nebyl by to tak tvrdý oříšek.
Stejně tomu tak je i u cizích jazyků. Mnozí učitelé v cizině byli na dovolené a s jazykem si potykali díky certifikátu. Přitom se nikdy nedostali do situace, kdy museli jazyk intenzivně využívat. Neumí s žáky komunikovat a připravují je na papírový test, který nikde nezaručí, že jazyk ovládáte.

Budoucí maturanti jsou tedy chudáci dněšních osnov, které jsou tvořeny lidmi, co se nikdy studiem a jeho psychologií nezajímali a snaží se jít ve stopách jiných států, kteří ale své studenty připravují už od školek na jiný styl učení, než je tomu u nás.
Takže, vládo.

Než uděláš matematikou povinnou v maturitě, obnov osnovy, nauč profesory vyučovat a nesnaž se dělat ze studentů stroje. Nauč je, aby se uměli vyjadřovat, své názory prosazovat, dějiny milovat a znalosti ovládat.

Děkuji.

Aneb špatný směr

6. března 2017 v 20:40 | ZIP_photos |  Sedmnáct
Probudila jsem se včera.

 • Vysoké školy mají přebytky a nedostatky
Prý máme vysokou úroveň vzdělaných lidí, ale nízkou úroveň těch, kteří našli zaměstnaní ve vystudovaném oboru. Dětí se v patnácti ptáme, co by chtěli dělat po zbytek života, hlásí se na vysoké školy, které mají slabé síta a čísla maturantů rostou, přitom znalosti tomu odpovídající klesají, vysoké školy neví, jak nalákat mladé lidi, nezvládají přijímací řízení, zadávají nesmyslné testy a požadují mimo školní aktivity, ale u testů je bilance bodů nízká. Školy se náhle přeplní, v prvním semestru prosejí, ale s diplome v ruce běhá po světe tolik lidí a nevědí, co dělat.

 • Svět nemá co jíst a tak prohloubím propast
Propast mezi chudými a bohatými se stále zvětšuje, škvíra je tak velká, že světadíly do ní padají po hlavě. Bohatí se nestarají o chudé, přihazují kosti, které chudí přijmou a vypracují na požitek pro bohaté. O chudé se nezajímáme, uchlácholíme je nadacemi a lepšími zítřky, díry zalepíme školami, které fungují jen na oko, vodu přivezeme jednou za čas a léky necháme na dobrovolnících kteří se vrátí tak nemocní, že sami se v látkách musí koupat. Utečence nechceme, sami bychom někam utíkali.

 • Bez víry to nejde, s vírou přichází válka
Lidé bez víry nepřežijí, ale jejich cíle jsou pro svět nebezpečné. Lidstvo se necítí bezpečně, má strach a nechá se uchlácholit lepšími slovy koránu, vysvobozením. Neznají meze, zabíjejí druhé, sebe obětují pro slávu víry. Náboženství drží zbraně. Neumíme si s tím poradit a tak vraždíme taky. Zakazujeme a vedeme tiché spory, tajné války, uplácíme druhé a své lidi uvězněné neprávem (což bych určitě netvrdila, pokud se ve státech s jejími zákony neumíš přizpůsobit, nejezdi tam) chceme zpět za podmínku, že sami vrahy propustíme do spáru božstev a necháme jejich ruce naplnit střelným prachem.

 • Zapomínáme na hranice slušnosti a hulvásti, volíme lidi do funkcí, kde nemají co dělat
Byli jsme národ, co se mohl pyšnit svým prvním prezidentem, nemuseli jsme se stydět ani po revoluci, ale sklopme oči teď a zamysleme se, kdo nám sedí v čele státu. Díky bohu, že sám nic nezvládne a potřebuje jiné chytré hlavy, které si na účty připisují cifry za prosezené hodiny s mobilem v ruce a urážkami na druhé. Do čela světa posaďme člověka, co si hanbou svých slov nevidí na boty, omlouvejme ho neschopností žen a jejich slabostí, i když ve světě ženy měly své postavení a byly ochotny se všeho vzdát, aby stát měl co jíst a byl na sebe hrdý. Nechme, aby člověk co je posměškem pro svět, vedl nás kroky, které neumíme uhlídat.

Závěrem se chci zeptat, kam míříme, co můžeme změnit a má to vůbec cenu?
Jsem pesimista v optimistickém světě s realistickým podtextem bez ducha přítomna.

Závidím řekám
Závidím jim
Závidím cestám
Závidím jim
Závidím horám
Závidím jim
Závidím mořím
Závidím jim

Od teď žádný párek!

5. března 2017 v 20:49 | ZIP_photos |  REakce
Mám opět chuť si do něčeho jemně rýpnout. Opravdu jemně. Bude pak jen na vás, kam až to dotáhneme.
V poslední době se mi zdá, že má vláda potřebu schvalovat absurdní zákony, které nás omezují v přirozených a nijak nenásilných věcích. Školní bufety se musely omezit na hromádku produktů, které děti kupují z nouze, protože nemají právo na cukrovinky. Chodívala jsem na základní školu na vesnici, takže takový komfort jako bufet jsme sice neměli, ale na druhém stupni jsem se bufetu dočkala a ráda vzpomínám, jak jsem si kupovala bonbóny za korunu a čokoládové tyčinky. Nikdo mě neomezoval. A sem za to ráda. Problémy se zdravím nemám, váha je v pořádku a zuby jsou perličky. Možná jsem jen zázrak, ale spíše jsem jako každé jiné dítě. Bufety moje zdraví nepoškodily.
Opravdu nevím, kam s tímhle zákonem chtějí dojít. Bufety nabízely širokou škálu produktů, které sice nevyhovovaly tabulkám dietním poradcům, ale dětem chutnaly. Když je zakázaly v bufetech, mají děti možnost nakoupit cukrtáka v obchodech. Tam jim, zatím, tuhle možnost nikdo nezakázal. Takže děti stejně budou mlsat a soukromníci, kteří bufety provozovali, budou krachovat. Co se týká párků v rohlících, které taky prý nesplňují tabulky, mi de hlava kolem. Na dětském maškarním, kde jsem chodívala každý rok, normálně prodávali párky v rohlíku a připravovali je stejně, jako tomu bývalo na školách. Párek byl z obchodu, z prasete, které někdo živil a možná mám z tohohle buřtíka doma i jiné špečky a ráda si je k večeři dám. Ve škole však nesmím. Pokud jsem dítě.
Přitom se stačí podívat do školních jídelen. Možná jsou jídla podle tabulek, ale děti je vracejí a mnohdy se jich ani netknou. Vypadají, jako by je někdo před vám pozřel, jídelna smrdí a následně i vy a váš přejde chuť. Tohle jídlo si doma nepřipravíte, ale ve školách vám ho na talíře naservírují. Přitom kdyby měly být obědy dražší, ale chutnější, rodiče by připlatili a ti co na to nemají, existují dotaze.
Aby toho nebylo málo, zavedli školy svačinky, které nabízejí mléka v automatech. Tyhle mléka jsou samá chemie, nikdo mi nebude namlouvat, že obarvení mléko za 15 korun není bez přidané chemie. A zakážou vám nakupovat energy driky, což sice schvaluji, ale v obchodech jsou k dostání pro každého.
Nezbývá mi nic jiného, než pogratuloval vládě k úspěšnému kroku, jak pomalu zničit drobné podnikatele a děti odnaučit v nakupování v bufetech a přinutit je, aby si svoje cukrátka obstarali jinde. Pochop vládo. Děti si budou vychovávat rodiče. Pokud jim nevadí, že dítě utrácí za cukrovinky, tak ponechej svobodu nevinným dušičkám a pokud jsou rodiče proti, ať děti samy odnaučí v mrhání peněz a naučí je správné stravě svou cestou.

Děkuji.

Tu nekuř!

1. března 2017 v 21:09 | ZIP_photos |  REakce
Opožděně, ale přeci jen se chci aspoň kouskem vyjádřit k nonsensu, který vláda schválila zákaz kouření v restauracích.
Setkala jsme se s četnými diskuzemi a některé z nich obsazovaly věcné komentáře typu, jdu na jídlo a nechci přitom nikotin pod nosem. Nebo- když už si nebudu moct zapálit u svého piva ve své oblíbené hospodě, budu most se svobodně vys*at?
Líbí se mi oba komentáře, protože mají ve své podstatě pravdu. Ale já jsem na jedné straně. A to, povolte kouření v hospodách.
Pokud si chcete zajít na jídlo někde do restaurace, jsou zóny, kde se kouří a kde je to zakázané. A to, že zavítá kouř i do zón, kde je kouření zakázáno, je stejné, jako kdybyste svačili venku a kolem vás prošel kuřák. Nebo kdyby se pod okny lokálu prošel někdo s cigaretou.
Že malé děti dýchají nikotin a je to pro ně nebezpečné, je snad nejtrapnější komentář, co jsem kdy četla. Děti jsou vystaveny nikotinu neustále, stačí s nimi jít na procházku. Že aspoň v restauraci by toho měly být ušetřeny? ... Choďte s dětmi ven, vypínejte televize, nekupujte tablety, čtěte pohádky, nestravujte děti chemií a možná budou žít do 150. Opravdu nikotin v restauraci, kde malé děti zavítají zřídka, nemá tak velký zásah na jejich zdraví, jako naše nesprávná výchova.
Budí to špatný efekt. Zaplivaní čtyřce nepomůže zákaz kouření, aby jeho prestiž vzrostla a ty lepší restaurace si ji vybudovaly na něčem jiném, než na zákazu kouření. Například mají široký výběr jídel, jsou schopni podřít se hostovi, když odmítá maso a nechce v jídle mléčné výrobky.
Naučme společnosti lepším zítřkům.
Pokud vám vadí kouření, tak pardon, ale nechoďte tam, kde lidé drží cigarety mezi prsty. Že je to omezení vaší svobody? Mně přijde omezování svobody stejně tak, když lidem omezíte prostor ke kouření na pár metrů před restaurací. Jelikož ani tohle nemusí být pravda a vy se budete muset projít pár metrů za roh, jelikož právě před lokály mohou být zákazy kouření, protože jsou lidé čuníci a nechávají nedopalky na zemi. Takže než si zapálíte a vychutnáte svou cigaretu, jídlo bude na stole, chladné a okolo vás budou sedět nervózní lidé, protože si nemůžou jít zakouřit, když čekají na pivo.
Opravdu si nemyslím, že tenhle krok někam vede. Společnost nevyléčíte z kouření, ať si lidé kouří kolik chtějí, jsou to jejích plíce a pokud vás dráždí, že léčba rakovin jde z vašich daní, možná byste si měli přečíst, co vše je z daní hrazeno a nějaká léčba rakovin plic bude ten nejmenší trn.

Osobně bych dala lidem svobodu, kde si chtějí zapálit. Nejsem kuřák, ale nepřijde mi fér omezovat lidi v kouření. S takovou vám opravdu nařídí, jestli si můžete v lokálu odskočit na malou nebo i na velkou. Abychom se nedivili, co vše se dá zakázat, když se ozvou lidi, co dloubou do druhých z nudy a z pocitu viny, že nedokážou správě vychovávat své děti a tak shodí vinu na kuřáky v lokálech.