Vloha- TOUHA

20. února 2017 v 19:51 | ZIP_photos |  Sedmnáct
Přirozená lidská tužba, vlastnost, chtíč, který má své hranice, svou podobu a svůj důvod. Přesto se tomu bráníme, nechceme si přiznat svou dogmu a vidíme v tom jen negativismus.

Začíná to nevinně, na písku si postavíte s kamarádem hrad a válčíte o moci nad celým pískovištěm. Když se kamarád nedívá, na hrad mu šlápnete, polijete ho vodou, zaházíte klacíky, jen aby moc byla vaše. Stejně tak se chováte u hraní her, kde jste schopni udělat cokoliv, abyste vyhráli, aby moc byla ve vašich rukou.
Ve vztahu jste to vy, kdo rozhoduje, kdy půjdete do kina, na co, s kým, co budete pít (pokud vůbec budete moct pít), jestli si obléknete bílou košili s modrými puntíkami nebo modrou košili s bílými puntíkami. Jednoduše chcete mít dění vašeho vztahu pod kontrolou.

Nebo patříte mezi ty, kteří si nechají ve vztahu poroučet nebo mezi ty, kteří si myslí, že jejich vztah zná rovnocennost? Ta ve své podstatě neexistuje, což objasním o pár řádků níž. Ale věřte nebo ne, chcete to být vy, kdo rozhodne.

Asi bych pro vznik moci využila psychoanalytický model S. Freuda.
  • ES- ONO- ID
Touží po blaženosti a slasti. Udělá cokoliv, aby se mu splnily chtíče. Ale zdaleka by nemohl převzít moc. Zde se ale rodí ty nejpřirozenější chtíče.

  • ICH- JÁ- EGO
Zde jsou chtíče pod kontrolou reality. Uvažujete, zda je možné, abyste si cíle splnili. Moc možná je, ale stále by to bylo málo, někdo by vás mohl oklamat.

  • überich - nadjá - superego
A máme klíč k truhle moci. Protože princip dokonalosti vědomé je právě ten poslední kousek mozaiky, aby vaše moc byla jistá a dobře hlídaná.

Takže ano, každý máme v sobě chuť po moci a všichni chceme vládnout. Z biologického hlediska to dává jasný smysl, chcete být tou silnou bytostí, aby vás nemohl nikdo ohrozit, uděláte cokoliv. Což přináší další bod, kde jsou hranice.

Řekla bych, že hranice se vytváří po dokonaní katastrofy.
Například abyste věděli, kolik můžete utratit, vše rozházíte. Pak vám začne foukat na nohy a vám došlo, že nemáte peníze na boty. Tady bude hranice.
Pak je jasná hranice v tom, kolik lidí necháme umřít, abychom zjistili, kde je hranice lidské krutosti a kde končí moc, nikoliv jeho tužba.

Takže máme moc a jasný chtíč. Hranice krátké a nedokonalé. V každém z nás je a zbavit se ho nechceme. Nebo snad... zbavili byste se ho?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 20. února 2017 v 19:56 | Reagovat

Marně přemýšlím, do které skupiny patřím...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama