Být učněm svého podvědomí

27. února 2017 v 21:00 | ZIP_photos |  Sedmnáct
Lampa mi svítí do stránek knížky, hází jemné stíny na bílou zeď. Psrty se opírají o hřbet knížky, paměť si snaží zachovat části příběhů, oči pohlcují písmenka. Ale mozek chce spát a nechat tělo odpočinout. Uvést mě do říše, kde nejsem pánem a kde mým pocitům velí on. Chci toho tolik stihnout a nedovolit, abych se octla na louce, s pocity tíhy a prázdnoty, se zabodnutým nožem v srdci. Chci být vzhůru, číst a mít pod kontrolou své tělo. Protože jedině před usnutím mám poslední chvíle, kdy si můžu život korigovat.

A přesně tak to je. Berme to jako určtitou metaforu. Před spánkem jste páni svých životů, víte kam vám směřuje mysl, máte jasno, co chcete a co se bude dít. Situaci můžete změnit, stačí jen zavelit. Ale hned, jak zavřete oči, tělo vám upadá, těžkne, odchází pryč a vaše mysl, vaše podvědomí je najednou vašim pánem. A vy se musíte nechat unést.

Říká se, že sny jsou vaše touhy a myšlenky ze dne. Cokoliv ve snu zažijete, jste někde viděli, tajně o tom uvažujete nebo si to přejete. Ale většinou se to týká těch zlých snů, ty dobré věci se nám zdají podstatně méně, naše mysl vynaloží na zlé a těžké představy více síly a tak se hlouběji zapíšou, navíc jakákoliv bolest a strach nám připadají fascinující a rádi si to uchováváme, i když si myslíme pravý opak. Právě naše snaha o to, aby jsme na to zapomněli, donutí náš mozek, aby si vše uchoval.

Je tedy zvláštní, jak můžete řídit váš osud, být vládcem cest, mít jasné koleje a během pár minut přijít o tuhle funkci a mít na sobě břímě své mysli.
Jakoby během dne nezáleželo vůbec na ničem, co jste podnikli a udělali, protože v říše snů vše ztratíte. A určitě se vám stává, že vám váš spánek a jeho neveselé sny naruší celý den. Má to takovou sílu, že se bojíte usnout a nechcete být někde sami. Protože vaše podvědomí vás tahá za provaz, kterým máte omotané city a nálady. Tahá a udává směr.

Spánek je úžasný, protože si odpočinete. Ale je to i velmi zvláštní cesta, které se podobá smrti. Nidko neví, co přichází po posledním vydechnutí a možná je to jen další spánek. Váš mozek neprojeví žádnou aktivitu, ale vaše mysl pracuje s vaším tělem na druhé straně. A tam nemáte už žádnou moc, abyste se probrali, velili a žili.

Vítejte ve světe snů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama