3 pojmy

3. října 2016 v 18:49 | ZIP_photos |  _Fata morgana_
Tma
Jev, ve kterém nejsme schopni zrakem rozeznat předměty.
Tma
Jev, ve kterém se ocitá lidská mysl, když je otupená.
Tma
Jev, který nastává, když nejsme ochotní změnit situaci, sebe, "svět".
3 pojmy, stejné slovo, podobný význam Kdy který jev nastává? Mohu se bránit? Chci žít ve tmě?

__________________________________________________________________________________________________
Když se řekne tma, většině lidí se vybaví situace č. 1. A to tedy taková, kdy nejsme schopni vidět, nerozeznáme předměty. Naše zornice se zvětší a po nějaké době si na tmu zvyknou a my vidíme obrysy. Kdybychom ve tmě měli žít už navždy, zlepšil by se nám sluch a čich.
Tahle tma je tedy situací krátkodobou, pokud se nerozhodneme pro možnost- žít ve tmě bez světel. Asi všichni rádi vidíme.
"Poslouchej chvíli a shledáš, že jsou i takové věci, které nespatříš zrakem, přesto však uznáš, že jsou."
- Arthur Schopenhauer


Situace č. 2, tedy ta, ve které se ocitáme, když otupíme naší mysl, je častá hlavně v případě nebezpečí.
Určitě jste už zažili, kdy se leknete nebo vás něco ohrozí a vy najednou přestanete slyšet a mnohdy i vidět. To je ochrana vašeho mozku. Nedá se ovlivnit a trvá jen krátkou chvíli.
Otupenou mysl můžete ale mít i jindy. Například když spadnete do sekty, váš stát je ovládán nebezpečným politickým systémem nebo až moc věříte lidem, kteří vám chtějí jen ublížit. Jste v tom až po uši a vy nemůžete jednat racionálně, s čistou hlavou.
"Mít dobrý zrak - to znamená být neznabohem."
- Molière

A jsme u situace č. 3!
To už je zřejmě moje klasika, opírat se o lidi, kteří nejsou ochotni změnit situaci, sami sebe nebo svůj svět. Tyto lidi nemám ráda. Nejde o to, že mají svůj názor a jsou paličatí. Jde o to, že jsou zatvrzelí v názorech jiných, nevzdělávají se v možnostech, nechtějí přijmout ani představu změny a ohrožují tím druhé.
Mluvím o lidech, co nemají názor postavený na racionalitě. Nemám však na mysli, když nejste ochotni poslechnout mamku, když vám řekne, že utírat sklenice i uvnitř je lepší.
Mluvím o lidech, kteří mají názor z médii a znají jen jeden směr. Jde o lidi, co nenahlížejí na věci z různých rovin. Nemám však na mysli lidi, kteří souhlasí s televizí, když tvrdí, že alkohol za volant nepatří!
Mluvím o lidech, kteří si svůj názor neobohacují a pořád dokolečka jedou svoje. Přitom je normální, že názor změníte, protože jste díky vzdělávání zjistili, že jste se mýlili.
Tma je jev, který můžeme změnit.

Rozsvítíš si? ... Otevřeš oči?


Photo by: Haní
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 3. října 2016 v 22:06 | Reagovat

Tmáře církev nechávala upálit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama