Říjen 2016

Šestero

24. října 2016 v 20:58 | ZIP_photos |  _Fata morgana_
Mám chuť snít. Snít o světě, který bude podle lidských pravidel. Svět, ve kterém se nebudeme bát. Jdeš do toho se mnou?

Sedni si někde, kde budeš sám. Připrav si pohodlné místo na sezení, uvař si čaj. Uvolni se. Nadechni se. Zavři oči. Vydechni. A začni číst. Můj svět bude na chvíli i tvůj. Splněno? Jdeme na to!

Vítej v mém světe! Nemusíš si otírat boty.
V prvé řadě bych ti ráda představila základní pravidla. Protože bez nich by to nešlo.

  1. Nesuď
  2. Neciť nenávist
  3. Odpouštěj
  4. Miluj
  5. Věř
  6. Říkej pravdu

1. Nesuď
V mém světě je zastoupená každá rasa, veškero náboženství a jakákoliv orientace. Nemusíš se bát, říct kdo jsi, co cítíš, ke komu... Nebojíš se to vyslovit, jelikož tě nikdo za to nebude soudit. Ne, že by jsi byl druhým ukradený, jsi ve světě, kde se lidé RESPEKTUJÍ a nemají důvod druhé špinit.

2. Neciť nenávist
Každý jednou za čas vstane špatnou nohou. Ale nenech si pokazit celý den, nepřipusť, aby tvůj jediný cíl dne bylo- NENÁVIDĚT.
Když ti někdo leze na nervy, zavři v hlavě dveře a nenech ho vtoupit dovnitř. Když tě irituje zvuk, hudba, vem si sluchátka. Když ti vadí druhý, protože má jinou barvu kůže, polož si otázku: Je to vážně o barvě?
Mnohdy za těmi to sociálně patologickými problémy stojí vlastní averze, založena na ničem. Jen protože je druzí nesnáší, budu taky. Nebo, hážeme všechny do stejného pytle.
Vykašli se na to. Vykašli se na ně.

3. Odpouštěj
Lidský život je krátký na to, aby jsi byl naštvaný a zklamaný. Ublížit, je lidská vlastnost, která nejde změnit. Díky chybám se učíme a díky chybám cítíme váhu. Hloupé? Tak to už je zařízeno.
Ono to bolí, bolí to dlouho, ale bolet to přestane. Nikdo ti neříká, ať zapomeneš. Jen odpusť. Bude se ti žít lépe. Lehčeji.

4. Miluj
Je mi jedno koho. Je mi jedno jak moc. A je mi jedno, jak moc nahlas!
Láska dokáže člověka uzdravit, protože endorfíny, mozek a vůle jsou silní lékaři.
Miluj si ženu, miluj si muže. Jelikož když miluješ, víš že existuješ, že jsi člověk, že nejsi netvor.

5. Věř
Víra hory přenáší. Pro někoho hloupé pořekadlo, metafora.
Historie je plná zázraků, vědci, spisovatelé, umělci slyšeli, naslouchali bytostem, síle, duši, kterou nikdo jiný, než oni, neslyšeli. Věř. Pojmenuj si víru jak chceš. Nezáleží mi na pravidlech, jménu ani demagu. Tvoje víra je jen tvá.

6. Říkej pravdu
Lhát ostatním můžeš celý život, ale lhát sám sobě? Nepřipadáš si hloupě, zbaběle?
Lež má krátké nohy. Pokud nelžeš sám sobě, nemůžeš být někým oklamán.
To, jestli lžeš mně, je tvoje věc. Vždy si však řekni, není ti blbé lhát?

Přečetl sis moje pravidla? Jsi spokojen?
Klidně si domysli krásnou přírodu a čerstvý vzduch. Pustila jsem tě do světa, kde bude na nás, jak si ho vystavíme, stačí jen dodržet tyhle pravidla. Líbí se ti? Že to je pohádka?
Nemusela by být. Není nadlidské být člověkem, je jen nadlidské uznat chybu a změnit se. Je tedy nadlidské být člověkem?

Znova se nadechni. Zapamatuj si tenhle pocit.
Když dáme ruce dohromady. Změníme svět. A tyhle pravidla budou reálná. Líbí se ti? Neváhej, vyprávěj to dál. Tohle není sekta. Není to sen.
Je to náš svět!


Rainbow FLAG

18. října 2016 v 20:23 | ZIP_photos |  _Fata morgana_
Tento týden se téma týden opravdu povedlo. Barvy kolem nás jsou úžasný podmět k vysvětlení vlajky, která se stala symbolem LGTB skupiny. Proč zrovna tahle skupina a tohle téma?
Práva menšin jsou pro mě háklivým tématem. Někomu se zdají diskutabilní, tedy abych to upřesnila, práva menšin = práva většiny a tudíž nechápu, kde se objevuje prostor pro diskuzi. Naštěstí nedokáže lidská hloupost překopat celý systém ze dne na den a existují stále lidé, kteří menšiny akceptují a hlavně, práva jim neberou.
O LGTB skupině můžete v médiích číst hlavně v srpnu, kdy se koná průvod Prahou, tedy Prague Pride. Jinak se o nic nedočtete. Výjimkou není ani situace, kdy mladý člověk spáchá sebevraždu, protože nebyl smířen se svou orientací, nebyl pochopen, byl šikanován. Ani tohle není ve zprávách a že se tyhle situace dějí. Proč? ...
Dnes ale chci přiblížit jeden ze symbolů LGTB skupiny, a to duhovou vlajku.
Tento symbol se stal populární v 70. letech 20. století. Po pohřbu významné herečky Judy Garlandové, která byla populární u leseb a gayů, se objevily duhové vlajky, jako narážka na hudbu- Over the rainbow z filmu Čaroděj ze země Oz, kde tato herečka hrála. Původně měla vlajka 8 barev, ale oficiálně se používá 6 barev.
ČERVENÁ - život
ORANŽOVÁ - zdraví
ŽLUTÁ - slunečný svit
ZELENÁ - příroda
INDIGO - harmonie
FIALOVÁ - duch

Už víme, co každá barvička znamená. Co znamená pro homosexuály symbol, který si někteří ani neuvědomují.
Pro někoho obyčejná vlajka, pro někoho znamení svobody a lidskosti.

Položím vám otázku.
Ve svých 14 zjistíte, že je s vámi něco "v nepořádku". Líbí se vám člověk stejného pohlaví, začínáte něco cítit, zvedne se vám tep při pohledu na něj, motýlci v břiše řádí a vaše tváře se začínají zahřívat. Nemůžete to nikou říct, máte strach a nevíte, jestli jste vůbec schopni nahlas vyslovit větu- JSEM....
Šikana dětí je na programu dne, jelikož rodiče nezasáhnou, je přeci v pořádku, když se děti posmívají a ubližují druhým kvůli homosexualitě.
Učitelé jsou slepí.
Přátelé mají strach.
Co uděláte?

Když nevíš, jaké to je, být menšinou, někým jiným, někým, kdo není vítán, zkus se vžít a v hlavě nechat proběhnout celý den. Možná se ti názor nezmění a stále budeš omezený člověk, ale možná bude vše jinak a ty si uvědomíš, že tou menšinou můžeš být klidně ty a že každý člověk na světě má lidská práva. A hlavně, právo MILOVAT.
Obrázek: Google

Bod č. 3 - Povinná četba?

13. října 2016 v 20:45 | ZIP_photos |  _Fata morgana_
Je tu pomalu půlka října a já se hlásím s dalším bodíkem, JAK PŘEŽÍT ŠKOLU. Tentokrát s tématem- PROČ TO DĚLAT...
Pokud jste v maturitním ročníku nebo vás už dohnala povinná četba, možná si říkáte, proč to číst! 20 titulů? Najdu na netu. = Špatný přístup.
Problém není v dostupnosti informací, na internetu najdete opravdu vše, co se týká děje a obecné struktury. Takže si asi říkáte, to je v suchu! Ale zamyslete se... 20 titulů, 20 nazpaměť našprtaných A4 (ne-li víc) a k tomu další předměty. Zvládnete to? V tom stresu se vám můžou tituly pomíchat a co pak? Není jednodušší si je přečíst?
Určitě je! 20 knih přečíst za 4 roky, to zvládnete levou zadní a pokud jste to nechali na poslední ročník, stihnou to jde i tady! Taktika?
  • není úplně od věci si vybrat i nějaký ten kratší titul. Pokud jste už seznam četby viděli, najdete tam spoustu novel, mají malý rozsah stránek. Není však úplně výhodou, vybrat si jen krátké, jelikož i mezi novelami se může najít těžší věc... Takže, vybírejte podle zájmu, přečtete si o knize a až budete v koncích s časem, doberte kratší tituly
  • vysvětlovat, že povinná četba obsahuje kvalitní tituly, které vám rozšíří obzory, slovní zásoby, snad nemusím. Pokud to potřebuješ slyšet, tady to máš. Čtení je aktivita, která tě obohatí, může ti odpovědět na otázky a hlavně, je to útěk z reality.
  • pokud plánuješ výšku, bez čtení se neobejdeš. Četba k studiu patří a všechny knihy na internetu nejsou.. Respektive informace o ní nemusí být pravdivé. Takže začít s četbou už teď, přináší přípravu na výšku..
3 body, proč číst... Ale najdete jich mnohem víc. Prostě čti! Nebuď buranem a omezeným člověkem...
Takže povinná četba je za námi... Další otázkou může být, PROČ SE UČIT NA VŠECHNO.
Myslet si, že už teď víš, co budeš v životě na 100% dělat a co budeš potřebovat, je naivní...
I když jsi na střední, výšku si během těch let 10x promyslíš a nakonec si uvědomíš, že chceš někam jinam.... A tak pořád dokola. Proto je dobré, učit se na všechno a nic nevzdávat, neříkat- já to potřebovat nebudu.
Možná právě to, na co jsi kašlal celou dobu, bude obor na výšce, test na přijmačkách.... A co pak? Budeš vzpomínat na svou hloupost…
Poslední otázkou, PROČ SE VŮBEC UČIT?
Nejsem zastáncem taháků, jelikož jsem dost velký srab a hlavně, podvádět mi není blízké. Když si napíšu tahák, podvedu ostatní a mému vědomí jen dokazuju, jaký jsem srab, že si nenechám napsat 5, raději budu vytvářet tahák a utěšovat se, že s 3 to dám. Pro mě jsou tihle lidé srabi...
Takže proč se učit, je prosté. Určitě ses už sebe sama zeptal, co chceš, v životě dělat, povolání obnáší vzdělání.
Navíc, co chceš vlastně celý život dělat, když to není učení? Poflakovat se? ...

Žiješ dlouho, učení je pozitivum...


Středa- úvaha je třeba

12. října 2016 v 21:14 | ZIP_photos |  _Fata morgana_
Píše se rok 2032, sedím se svou dcerou na dřevěné lavičce před malým domečkem a pozorujeme, jak místní lidé pečují o své zahrádky. Popíjíme domácí limonádu, slyšíme jen tichost a dokonalost přírody. Jak tak sedíme, dcera se mě zeptá: "Byl někdy svět krásný?" .... Co odpovím?
Lidskost byl jen pojem bez obsahu
Existuje spousta nadací, které jsou úspěšné a svět vedou k lepšímu. Jenže těchhle nadací je malé číslo, většina nadací, díky slabé popularitě nemůže viditelně pomáhat a proto se často i vzdají. Není to o tom, že by lidé, omrzelo pomáhat, ale nemají na to dostatek financí. Protože aby lidé neměli hlad, měli pitnou vodu, potřebují všechny tyhle věci nějak dopravit na místo. A to bez peněz nejde.
Když se stane katastrofa, média jsou toho plná a lidé jsou ochotni pomoci. Jen někteří... Přitom nejde ani tak o velikost částky, jako o čin a mnohdy i o věci, které darujeme. Jenže kromě těchto katastrof jsou na zemi místa, kde lidé potřebují pomoci 24 hodin denně. A ani tady nejde o velikost částky, ale o podstatu- POSLAT.
Je tedy pojem lidskost něco méně, když se bavíme o zemích 3. světa? Nebo jen lidé nechtějí pomáhat těm, kteří nemají vládnoucí moc nad naším světem?
Víra byla naplněna ... člověk ji využil
Věřit je tou nejpodstatnější věcí v naší historii a v samotném vývoji člověka, Bez víry bychom nemohli existovat. To, že jsme si víru pojmenovali a dali jí pravidla, jsme možná narušili její čistotu a přirozenou struktualitu, ale díky těmto pravidlům se víra stala řádem uznávaným lidským právem. Jenže lidé jsou zrůdy, které využili víru v demagogii a snažili se s ní zničit svět, postavit si ho na svých pravidlech. Jako kdyby toho nebylo v naší historii už dost... Aneb, zrcadlo nastavené není nám poučné.
Je tedy víra právem i v situacích, kdy je v nebezpečných rukou a přesahuje lidské práva?
Materalismus aneb, koho na sobě nosím?
Která žena, nebo klidně muž, nemá ráda, rád, novinky v šatníku? Asi všichni milujeme pocit, že něco nového zdobí naše hrudě a už se těšíme, až si zas něco nového koupíme. Je přirozenou lidskou vlastností si dělat radost a proč si nevybrat cestu, která obnáší útratu peněz za oblečení? Problém nastává až v bodě, kdo naše oblečení vyrábí. Na tohle se ptá malé % lidí a ještě menší % se dozví, jak to doopravdy je. Lidem stačí na lístečku napsaná země, ale podmínky už nás nezajímají. Je to strach, že ostatní trpí pro naše štěstí? Je to nelidskost, sobectví... Ani já nepatřila k těm, kteří by se zamýšleli. Ale v poslední době se snažím změnit cestami, jako jsou podpisy, sociální bouřlivosti fotek, změnit situaci, která funguje- lidé pracují za směšné peníze a za otřesných podmínek v továrnách, kde si i velké, prestižní módní značky nechávají šít své svršky...
Je touha po oblečení prolitá lidskou krví těch, kteří, aby se uživili, nemají lidské podmínky v práci?
Ale co hlavně své dceři se bojím říct, že lidé zapomněli být tím, čím chtějí být a tím, za co se milují. Chci ji říct, že její druhá maminka sedí v obýváků, společně svou dceru milujeme a slibujeme, že nikdy ji nebude ublíženo pro naší lásku, nikdy nebude šikanována za víru, kterou si vybere a nikdy nebude řízená státem v pocitech, lásce...
Co tedy své dceři odpovím? ...
Pokud jsou lidé na zemi, a já věřím, že jsou, co bojují za lepší zítřky, za lidskost, lásku, víru a hlavně za podstatu- zůstat takový jaký jsem a neschovávat se, nebojte se přihlásit, OZVAT!

Těším se na vás...

Photo by: Google

Co to je- *Coming out*

8. října 2016 v 21:36 | ZIP_photos |  *Evolution*
Coming out...
Co to je?
Proč to lidé dělají?
Proč je to populární v poslední době?
____________________________________________________________________________________________
Je sobota večer a já si sedla k počítači, abych napsala článeček o velmi populárním coming outu, který nedávno zaplavil internet. Mnozí možná ani netuší, co to je a proč se to děje. Bublina stylu- lidé o sobě říkají pravdu, není dostačující.

  1. Co to je!
Kdybyste zadali do Googlu - Coming out, vyjede vám definice jako: člověk rozpoznává a akceptuje svoji menšinovou sexuální orientaci (Wikipedie)
Co je špatně?... Skoro vše!
Člověk nic nerozpoznává, když mluvíme o Coming outu, jelikož už dávno je se svou orientací smířen. Je to v podstatě to nejdůležitější, co v téhle větě chybí. Jelikož coming out není proces uvědomování se, ale situace, kdy vyjdete ven s pravdou! Řeknete o své orientaci rodině, kamarádům a nahlas vyslovíte, koho milujete, co cítí a KDO JSTE.
Moc umělé?
Ano. Pro ty, kteří nejsou menšinou a nemůžou ani tušit, jaký boj se ve vás děje. Milujete nebo cítíte city k člověku stejného pohlaví, víte, že morálně to není úplně v pořádku, nevíte, co na to řeknou ostatní a hlavně, opravdu to tak cítíte? Tyhle otázky si říkáte denně.
<Hlavně je to situace, kdy jste si 99,9% jistí, kdo jste a víte, že nemusíte být akceptování. Bohužel...>

2.Proč to lidé dělají?!
Můžete s přečíst o důvodu, že je to hit na internetu. Nicméně podstata toho je, že lidé se uvolní. Nastane pocit, kdy svobodně dýcháte a víte, že neskrýváte tak důležitou věc, jako jsou vaše intimní pocity. Říct to rodině může být pro někoho to nejhorší a raději to řekne prvně přátelům. Věří, že ti ho podrží a budou akceptovat a milovat i nadále. Může to však být i naopak a důvěřujete víc rodině. Ať už je to jakkoliv, cítíte úlevu a strach z vás spadne.
Tohle je ten důvod. Vědět, že můžete přijít domů a brečet, protože vás opustil přítel, přítelkyně, nemusíte si nic vymýšlet. Vědět, že můžete přijít a oznámit, že jste se zamilovali, zasnoubili... A vždy budete milováni.

3. Proč je to populární?!
YouTube a Google měli spolupráci a v létě se objevily videa s titulky- Happy pride month! Tedy, Šťastný pride měsíc... Nejde tak o popularitu, rychle se přiznat a zviditelnit, ale ukázat, že jste zdraví, normální a vaše pocity jsou stejně důležité, jako druhých. Pokud i nadále budou tyhle videa sdílená, nebudou se menšiny bát vyslovit svou orientaci, milovat na veřejnosti.... A to je přeci jen dobře! A že někdo z toho ždímá views? Pro mě jsou trapné videa, když pijete mléko na čas a pozvracíte se, komentujete díly seriálu nebo hodiny sedíte za monitorem a točíte se, jak hrajete hry... Křičící

Takže to by byl krátký článek o tom, proč coming out..
Všem, kteří nevíte, zda ho udělat... --> Udělejte si čas sami na sebe. Říkejte si to před zrcadlem. Uvědomte si, že první reakce nemusí být šťastná. Ale nezapomeňte na to, že vždy budete rodinou milováni, ať se zachovají jakkoliv.

Držím Vám palce... A klidně se o tom podělte na YouTube! Usmívající se


3 pojmy

3. října 2016 v 18:49 | ZIP_photos |  _Fata morgana_
Tma
Jev, ve kterém nejsme schopni zrakem rozeznat předměty.
Tma
Jev, ve kterém se ocitá lidská mysl, když je otupená.
Tma
Jev, který nastává, když nejsme ochotní změnit situaci, sebe, "svět".
3 pojmy, stejné slovo, podobný význam Kdy který jev nastává? Mohu se bránit? Chci žít ve tmě?

__________________________________________________________________________________________________
Když se řekne tma, většině lidí se vybaví situace č. 1. A to tedy taková, kdy nejsme schopni vidět, nerozeznáme předměty. Naše zornice se zvětší a po nějaké době si na tmu zvyknou a my vidíme obrysy. Kdybychom ve tmě měli žít už navždy, zlepšil by se nám sluch a čich.
Tahle tma je tedy situací krátkodobou, pokud se nerozhodneme pro možnost- žít ve tmě bez světel. Asi všichni rádi vidíme.
"Poslouchej chvíli a shledáš, že jsou i takové věci, které nespatříš zrakem, přesto však uznáš, že jsou."
- Arthur Schopenhauer


Situace č. 2, tedy ta, ve které se ocitáme, když otupíme naší mysl, je častá hlavně v případě nebezpečí.
Určitě jste už zažili, kdy se leknete nebo vás něco ohrozí a vy najednou přestanete slyšet a mnohdy i vidět. To je ochrana vašeho mozku. Nedá se ovlivnit a trvá jen krátkou chvíli.
Otupenou mysl můžete ale mít i jindy. Například když spadnete do sekty, váš stát je ovládán nebezpečným politickým systémem nebo až moc věříte lidem, kteří vám chtějí jen ublížit. Jste v tom až po uši a vy nemůžete jednat racionálně, s čistou hlavou.
"Mít dobrý zrak - to znamená být neznabohem."
- Molière

A jsme u situace č. 3!
To už je zřejmě moje klasika, opírat se o lidi, kteří nejsou ochotni změnit situaci, sami sebe nebo svůj svět. Tyto lidi nemám ráda. Nejde o to, že mají svůj názor a jsou paličatí. Jde o to, že jsou zatvrzelí v názorech jiných, nevzdělávají se v možnostech, nechtějí přijmout ani představu změny a ohrožují tím druhé.
Mluvím o lidech, co nemají názor postavený na racionalitě. Nemám však na mysli, když nejste ochotni poslechnout mamku, když vám řekne, že utírat sklenice i uvnitř je lepší.
Mluvím o lidech, kteří mají názor z médii a znají jen jeden směr. Jde o lidi, co nenahlížejí na věci z různých rovin. Nemám však na mysli lidi, kteří souhlasí s televizí, když tvrdí, že alkohol za volant nepatří!
Mluvím o lidech, kteří si svůj názor neobohacují a pořád dokolečka jedou svoje. Přitom je normální, že názor změníte, protože jste díky vzdělávání zjistili, že jste se mýlili.
Tma je jev, který můžeme změnit.

Rozsvítíš si? ... Otevřeš oči?


Photo by: Haní