Žiju! Aneb, jak zvládnout školní rok

8. září 2016 v 21:11 | ZIP_photos |  _Fata morgana_
Už uběhlo pár dní v tom novém školním roce a na některé padají deprese a chmury. Ale asi víte, že jste teprv na začátku. Nicméně pro mě je to například rok maturitní, takže deprese a chmury by mohly být na místě. Přece jenom, když se to nepovede, proučím celé prázdniny a v záři při mě bude muset stát štěstí. Ale jsem toho názoru, že školní rok nemusíte přežívat v depresích a ve strachu. Mám pár tipů, jak zvládnout školní rok tak, aby to byl ŽIVOT a vy mohli v klidu říct, že to přece není takový porod. (Doufám)

V prvé řadě bych se vykašlala na věty typu: Na co mi to bude, tohle nebudu potřebovat, zbytečné...
Už jenom cesty jsou nevyspytatelná a vy opravdu nemůžete tušit, kam vás proudy odnesou. Je dost možné, že se setkáte s učivem na výšce a vy si budete tlouct hlavu o stěnu s myšlenkami: Proč já na to nedávala pozor!
A nebo se vám na přijmačkách objeví otázka, která vám přišla zbytečná v sešitu. Už tohle by mohlo být vodítkem, že nikdy nevíte, co vše se v hlavě uchová a kdy toho využijete. Třeba se přihlásíte do Milionáře a vy budete díky vaší pozornosti boháči!
Ale kdyby tohle nezabralo, tak bych na tyhle řeči kašlala hlavně proto, že vám nikdo tohle učivo z učebnic nevymaže, učitelé neupraví písemky, vaše slovo nezpůsobí revoluci a jen s negativní hlavou a dosti velkou naštvaností nad tím strávite hodiny a nepůjde to dovnitř!


Nepodceňovala bych aktivní přípravu.
Kdo z vás je na středních a vyšších školách ví, že někdy se toho dost nakupí, na týden se vám objeví 4 písemky a nikdo z učitelů nebude rezignovat. Takže díky vaší línosti a větami: NEMÁM ČAS, se vám nakupí na víkend halda sešitů. Čas je veličina, která nejde nafukovat, ale jde s ní úsporně pracovat. A tohle je základ pro lidi, co chtějí ze školy odejít a mít něco v hlavě.

Na místě je i pasivní příprava.
Nemám teď na mysli srovananá pravítka a ostrouhané tužky. I když i tohle je k plusu. Ale myslím spíše na vaše učení doma, které nesouvisí s výukou. Je mi jasné, že v 15 nepřemýšlíte nad tím, co vše v životě využijete a možná si mylně myslíte, že škola vás naučí vše, co budete potřebovat. Nicméně škola je stále jen základem a vodítkem, které vás může inspirovat, ale nikdo vám nezakáže, ba naopak jen vás podpoří, se doma učit nebo chodit do kurzů, která vás zajímají. Jde tedy o to, že si klidně koupíte jazyky navíc, protože ty jsou vždy přínosem, klidně čtěte knihy, kterou nejsou v povinné četbě, jelikož slovní zásoba může chabnout a vzdělávejte se ve věcech, na které ve škole není prostor.

V poslední řadě bych všem popřála hodně štěstí. Škola je základ a učení je věcí, která může být zábava a hlavně jistota v životě. Nezapomeňte na to, že kvůli vám nikdo nic měnit nebude a jen si přiděláváte starosti, když jdete proti proudu se školním systémem. A pak se vy ochudíte o znalosti, které jsou vzácnosti.

Jak jsem zmínila, tento rok maturuji a naše třída se přihlásila do soutěže o zaplacený maturitní ples. Jde o sbírání lajků a nějak se nám nevede být první. Byla bych ráda, kdyby jste nás podpořili a rozeslali odkaz svým známým! :-) Díky moc.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 8. září 2016 v 21:23 | Reagovat

Fajn tipy, já se jich snažím držet, i když na tu přípravu doma moc času nemám, když mám dlouho školu :-).

2 Fredy Fredy | Web | 9. září 2016 v 9:57 | Reagovat

fajnový článek :-)

3 Anita Barrasa Anita Barrasa | E-mail | Web | 9. září 2016 v 17:06 | Reagovat

Takové tipy se rozhodně hodí, i když se o ně dlouhodobě snažím, někdy na to nemám chuť ani náladu... například po dlouhém utahaném dni, když se v šest vrátím domů, je dost těžké se přemáhat :-D Maturita mě čeká až příští rok, ale děsím se toho už teď, tak snad to do té doby vyprchá.

4 youngphotos youngphotos | 9. září 2016 v 20:47 | Reagovat

[1]: Naprosto chápu! Ta vytíženost bývá velká, ale právě proto je dobré, se snažit, mít vše pod palcem! :-)

[2]: Díky :-)

[3]: Asi vyprchá, ale od září to přijde znovu :-D Nechci strašit, ale všude uslyšíš, jak ti učitelé tento rok nezávidí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama