Pískoviště VS Tablet

1. září 2016 v 20:50 | ZIP_photos |  *Evolution*
Ty dnešní děti sedí jen u počítačích! My si hráli na pískovištích!

Řekla bych, že se stalo oblibou sdílet na sociálních sítích příspěvky typu: Dnešní děti, my v těch letech...
Samozřejmě se spustí vlna komentářů, jak už bývá zvykem na těchto stránkách, co všechno jsme jako malí dělali a jaká to byla zábava, jací jsme byli rebelové a kolik krve jsme prolili! Osobně jsem nikdy okna nerozbíjela a ani se s nikym neprala. Možná je to tím, že jsem holka. A nebo jsem měla rozum. Nicméně se stalo oblibou starších dětí, teen lidí, sdílet svoje zážtky z dětství a přitom hodit řemenem na dnešní děti, které si zábavu "neumí" vytvořit a sedí jen u počítačích.

To, že technologie se staly součástí každodenního života, nemůžeme zapřít. Naše chytré telefony jsou vybaveny aplikacemi, které nás zabaví, ušetří nám čas a mnohdy práci. Ale vnímáme už negativně, když malé děti drží v rukou tablet a hrají hry.

Může na tom být něco pozitivního?
Děti jsou kreativní stvoření. Rádi něco staví a pak zboří. Rádi kreslí, vybarvují a tvarují. I tablety obsahují už aplikace, které tyto možnosti přinášejí. Děti můžou stavět obrovské věže, plné barev a tvarů, krestlit a vymalovávat cokoliv a určitě se i něco přiučí. Tyhle aplikace v sobě skrývají učení, které dítě podstupuje. Poznává barvy, tvary, učí se novým slovům a hlavně, nikdy vám nic nezamaže ručičkami a ani nic nerozbije.
Nechci tím říct, že by si malé děti měli hrát jen na tabletech a rodiče by měli vyhodit všechny hračky oknem. Nikoliv. Jen nechme mladé mozečky, aby se naučili s technoligiemi pracovat a poznali cestu, která může být přínosem. Věřte, rádi budou i patlat po zdech a stavět velké věže z kostek, která při pádu, nedělají jen rámus, ale můžou i něco poničit.

Počítačové hry
Hry na vojáčky jsou pro některé minulostí a radějí zasednou za počítač. Rodiče pak nadávají, že nic nedělají, jen hrají hry a co pak souhrn informací na internetu, kde se dočtete, kolik dětí má zatíženou a poničenou psychiku imaginárním světem, kterým žijou. Určitě velké riziko tyto hry v sobě mají, že nevyzrálý jedinec nepozná hranice rozlišných světů. Ale proto přeci výrobci mají ze zákona uveřejnit, od kolika je hra přístupná. Rodiče, čtete si tyto informace?
Přesto si však myslím, že nic nenahradí pravou bitku v bahně a s meči. Ať už to jsou meče světelné nebo dřevěné. Věřte mi, i tyhle děti občas vyjdou ven.

Svět kalkulaček je "minulostí"
Toho bych se nebála. Kalkulačka je totiž nenahraditelná. Aplikace můžou být sebevíc dokonalé, ale není nad to, držet kalkulačku v rukou a všechny funkce vyzkoušet sám. Mluvím spíše o kalkulačkách na středních a vysokých školách, kde se s funkcem setkáváte v rovnicích.

Ať už děti využívají pro své studium kalkulačky nebo aplikace, nebraňme v tom tak zarputile. Tohle je přítomnost a budoucnost přinese další vychytávky, jak zabavit a rozvíjet mozek. Věřím v to, že všechny vymoženosti pomůžou lidem ke vzdělání. Jelikož každý si můžeme vybrat, jak se chceme vzdělávat. Můžete otevřít slovník a slovíčko vyhledat, přitom si pročtete dalších 5 slovíček, které vás zaujaly a u vašeho potřebného se dozvíte, jaké jsou podmínky využití. Když zapnete aplikace, ušetříte čas, ale nikdo nezaručí, že právě takhle vyhledané slovíčko, vám nezůstane v hlavě déle.

Podle mě je to čistá volba, kterou nezměníme a nemá cenu, zabraňovat mladým, aby "líně" jen klikali. Tohle je přítomnost. Budoucnost nebude jiná. Raději je podpořme a snažme se učit s nimi. Určitě pak rádi půjdou i ven.
Sport dělá hezká tělo a to každý člověk přeci chce.
Lidé na ulic ukazují emoce intenzivnějim než emoji ve výběru na soc. sítích. A sex... Odpovězte si sami, myslíte, že i on bude jen o aplikaci? ...

Photo: Google
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama