Červen 2016

Vytvořte si body sami

24. června 2016 v 15:29 | ZIP_photos |  _Fata morgana_
Když si v neděli odpoledne řeknete, že chcete péct svůj oblíbený koláč, kouknete na internet a přečtete si recept. Vaši novou skřiňku v koupelně postavíte podle manuálu. Funguje takhle i životní dráha? Existuje manuál pro život?

Představme si, že takový manuál existuje. Měl by jednoduché body:
  • Narození
  • Vzdělání
  • Práce
  • Rodina
  • Úmrtí
Vlastně to vypadá, že manuál existuje, protože tyhle body mám v životě všichni. Většina z nás... Ale nikdo nám ho neurčil. Lidstvo si tyhle body vytvořilo samo a přidalo k němu další bodíky, jako například rozdělení vzdělání na základní, středoškolské a vysokoškolské. V samotné podstatě jsou tyto body manuálem, ale nejsou nepozměnitelné. Držet se jich nemusíte, pokud nechcete. (Až na první a poslední bod.) Pokud se těchto bodů držíte, máte život jednodušší v tom, že víte, že vše děláte správně.

Jsou i jiné manuály? Jsou. Říkají nám, jak věci dělat v životě správně. Tyto manuály jsou však věcí názoru. I když nám někdo řekne, jak správně držet vidličku a nůž, nemusíme to dodržet. Když nám někdo řekne, jaká politická strana je ta nejlepší, nemusíme ji volit. Pokud však se nesprávná politická strana dostane do vedení, jako to bývá u komunistických stran, nemáte pak moc možností ve volbě. Zůstane vám jedna a tu zvolit musíte. Tím jsme si prošli i my, Češi a procházejí si tím lidé doteď.
Někdo nám může říct, jaké náboženství je to správné a je na nás, zda budeme či nebudeme věřit. Manuál pro to existuje, ale držet se ho nemusíme.
Je tedy manuál života věcí svobody?
Svým způsobem ano. Pokud chcete žít ve svobodném světě, řiďte se manuálem, ale demokratickým. I tady však nikdo nezaručuje zvrat.
Manuály existují. Vytváříme si je sami. Ten správný vám nikdo nezaručí. Ne svobodně myšlející člověk.